Kryefaqja / OPINION / HEROI I KOMBIT I KOHËS SONË !QË,ÇDO POPULL I BOTËS JA KA ZILI

HEROI I KOMBIT I KOHËS SONË !QË,ÇDO POPULL I BOTËS JA KA ZILI

Kryekomandanti Legjendar Adem Shaban JASHARI.

Shkruan:Zijadin Brahimi

Vitet 81′-99′ ishin ,vitet me të cilat popoulli Shqiptarë përjetonte tortura të mëdha ,represion,burgosje vrasje,edhe ate në mënyrë masovike pas një paueze 7 vjeqare atëhere ku mbas protestave dhe demostratave si të 68′ për flamur të cilat sollen presionin e Flamurit,Universitetit dhe Kushtetutës së vitit 1974.
Ishin këto vite ku Populli mirrte frymë më Lirshëm,kurse veprimtaret e ilegalës edhe në kët kohë burgoseshin e denoheshin
Mund të them se jeta nga viti 81′ e deri 99′,ishte jetë ankthi,jetë pasigurie totale,paprespektivë,burgosje,denime,vrasje,kthime në arkivole nga ish Ushtria Jugosllave,kindapime,izolime dhe më e keqja ishte Zbrazja e Kosovës nga të Rinjët e të rejat por keto ma pakë,sidomos,këtu Rol Negativ,kan luajtur disa Agjensione Turistike të cilat ishin të lidhura me Serbin për të zbrazur Kosoven nga Rinia e cila do të ishte e gatshme të Luftonte Serbinë.
Mbas vitit 81′ deri në vitin 89′,nëpër duart e Sigurimit Shtetror të Serbisë të quajtur UDB-ti dhe nga Shërbimi Sekret i Ushtrisë të 

quajtur KOS-e,nëpër duart e tyre kaluan mbi 500’000 njerëz dhe 

Mund të them se të rrallët kan shpëtuar pa u maltretuar fizikisht psiqikishtë,disa marreshin i qiteshin në malë duke i kërcnue se

tani do të ju vrasim nëse nuk tregon ,nëse nuk bashkpunon,e lloj lloj tortura,që për kohen e sotit as në mend smundesh mi marrë.
Dhuna fizike dhe dhuna psiqike, ishte aq e madhe, sa më ishte 

bërë e padurushme dhe në vitin 88′ prap kishinë,nisurë grevat e Minatorve të Trepçës të cilin kishin hyrë në horizontin e tetë

duke kërkuar edhe kërkesa për të drejta dhe mos,suprimimi

i Kushtetutës së 74′,kësaj greve ju bashkangjitën studentetët

qytetarët dhe thuajse ishin ngritur e tërë Kosova në Këmbë.
Nga viti 88′-91′ u vazhduan me protesta dhe demostrata,

të cilat gjithmon ishin të përgjakura dhe të dhunshme .

Nga viti 92′ , nga Sërbia nëpërmjet punëtorve të tyre të 

shërbimeve sekrete,kishin hartuar një platëform frige,se

nuk Luftohet me Serbin,e fortë,na djegë,për një orë na faron

e fjalë të tilla të cilat ,tentonin të ndikonin në popullë.
Ishte pikërishtë i madhi krye-komandanti i UÇK-së ADEM JASHARI,ai i cilie theu kët ”MIT SE NUK LUFTOHET SERBIA”

Ky filloiformoi UÇK-në me shokë ,filloi me aksionet e para guerile

kundër forcave policore ,ushtarake dhe kolonve të ardhurë.
Ishte pikërishtë i madhi krye-komandanti i UÇK-së ADEM JASHARI ME SHOKËT E VETË QË ME VEPRIME TË GUXIMSHME BËNEN ATE,QË ISHTE VETËM FANTAZI

U BA REALITET,sepse as penda e një Akademiku,nuk 

e kishte qiturë lapsi se do të mundemi të Luftojmë me Serbi.

Check Also

30 arsye pse jetoj ende në Shqipëri

Nga Eva Kushova Se këtu kam prindërit, motrat, vëllain, të afërmit e mi. Se flas …

Leave a Reply