Kryefaqja / OPINION / Libri suedez i vitit 1949: Shqiptarët, trashëgimtarë të arianëve! (Foto)

Libri suedez i vitit 1949: Shqiptarët, trashëgimtarë të arianëve! (Foto)

Foton qe po e shihni është nga libri në suedisht i vitit 1949, i titulluar “Libri i njohurive”. 
Në të është botuar një foto e një femre të bukur shqiptare, ndërsa në legjendën nën thuhet se shqiptarët janë pasardhësit e arianëve të lashtë. Aty shpjegohet se si shqiptarët ndahen në dy grupe: shqiptarët me sy të kaltër dhe biondë që janë gegë të veriut e që banojnë në kodrina, për dallim nga toskët në jug që kanë flokë të zeza.
Në legjendën e fotografisë thuhet po ashtu se mes toskëve e gegëve ka antipati! Po ju, çfar mendoni për këtë!

Rreth Shqipëria e Bashkuar

Check Also

Çfarë mundë të presim nga Kosova dhe Shqipëria zyrtare nga zgjedhjet e 11 përkatësisht 25 qershorit

Shkruan: Refik HASANI Për Parlamentin e Republikës së Kosovës jan caktuar zgjedhjet e parakohshme për …

Një koment

  1. Babai im eshte nga Veriu Mamaja nga Jugu Te dy kane qene njerez te mrekullueshem Kete gje nuk e them vetem une por gjithe njerezit qe i njohin Te dy familjet kishin respekt te vecante per mikpritjen e mamase kur vinin njerezit e bashkeshortit te saj Te njejten gje flisnin dhe njerezit e mamase per mikpritjen e babait tim Nuk kishte dallim Tani, ne kohet e meparshme flitet kur ende nuk ishte vendosur komunikacioni nepermjet rrugeve magjupet racist qe shetisnin lart e poshte Veriut te Shqiperise i thoshin ku te takoni Toske ne rruge i vrisni sepse ata jane te pabese Ndersa Jugoreve u thoshin ku te takoni malesore ne rruge i vrisni sepse ata hane njerez
    Dhe ata qe hanin njerez dhe ishin te pabese ishin vete magjupet raciste me origjine pirate qe vinin nga Greqia Kete gje e zbuloi babai im kur shkoi ne Jug per te pare vendin ku kishte lindur dhe rritur mamaja ime Nje e moshuar nga familja e mamase sime rrinte gjithmone afer deres Babai e pyet ‘Pse rri afer deres Hajde ketu Ajo ndenji dhe pak minuta dhe u largua fare Babai pyet njerezit e tjere C’fare ka Nuk i pelqen dhenderi Jo thane ata duke buzeqeshur Ajo thote qe dhenderi eshte i mire po te mos kete ate zakonin e keq qe ha njerez Me vone, babai e bindi te moshuaren qe kjo eshte propoganda e armiqve Keq u flisnin dhe anes se tij per juve ketu ne Jug Ja, keshtu!