Kryefaqja / HISTORI / KRIMET SERBE / Rade Mihaljçiç: Shqiptarët janë vendas të Ballkanit, serbët kanë rrëmbyer tokat e tyre

Rade Mihaljçiç: Shqiptarët janë vendas të Ballkanit, serbët kanë rrëmbyer tokat e tyre

Historia e klases së gjashtë në Serbi tregon se shqiptarët janë vendas të Ballkanit dhe që serbët kanë rrëmbyer tokat e tyre.
Mediat beogradase raportojnë se ky është një detaj skandaloz i historisë së pretenduar mesjetare serbe, transmeton zeri.info
Libri në fjalë është publikuar nga Instituti për tekstet dhe Mjetet Mësimore. Autor është Rade Mihaljçiq, profesor i Fakultetit të Filozofisë në Universitetin e Beogradit. Ai poashtu është anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Republikës së Serbisë.
Ndër të tjera, në tekstin e këtij libri thuhet se sllavët ishin emigrant, duke specifikuar serbët. “Vendasit janë shqiptarët, të cilët ishin pasardhës të ilirëve”.
Autori i librit nuk ndalet me kaq, ai tregon edhe mbi pushtimet e osmanëve në trojet shqiptare, ku thekson se shqiptarët ishin pala e dëmtuar.
Lidhu me këtë libër, ka nxitur reagime të shumta nga ana e historianëve serbë.
Profesori universitar, John Deretic ka sugjeruar se duhet t’i bëhet një rishikim historisë dhe paraqitjeve të serbëve si pushtues të tokave të tyre, transmeton zeri.info
“Në këtë libër mësimi thuhet se sllavët erdhën në Kosovë dhe Metohi, dhe atje ata gjetën Ilirët, të cilët janë shqiptarët e sotëm, në njëfarë forme ata rrëmbyen shtëpitë dhe fushat, dhe për këtë arsye ata ishin të detyruar të shkojnë në male dhe për të mbajtur bagëtinë. Kjo është skandaloze. Ne mund të mendojmë çfarë të doni, por jo më e keqe se kjo. Çfarë duhet të mësojnë fëmijët tanë nga kjo”, ka deklaruar i dëshpëruar historiani serb, Deretic.
Ja biografia e autorit


Ai ka lindur më 21 janar, 1937. Shumica e veprave të tij të merren me Serbinë mesjetare , sidomos perandorisë serbe dhe Betejës së Kosovës.
Image

Disa nga vepra e Mihaljçiqit janë:
Rënia e Perandorisë Serbe (Крај Српског царства), 1975, 1989, 1989, 2001
Llazar Hrebeljanović – historia, kult, përkushtim , 1984, 1989, 1989, 2001
Heronjtë e legjendave të Kosovës (Јунаци косовске легенде), 1989, 1989, 1993, 2001
Beteja e Kosovës në histori dhe në traditën popullore , 1989.
Heroi i panjohur , 1995
Beteja e Kosovës në Bugarštice dhe poemat epike, 1995
Memoria e kaluar dhe populli 1995
Historia serbe dhe kujtesa kombëtare , 2001
Vlera origjinale e vjetër materiale serbe , 2001
Ligjet, dokumentet e vjetra serbe , të vitit 2006./fakti

Check Also

Rrëfimi i të dhunuarës: Më dhunuan deri në alivanosje, ma vranë vëllain e kunatën dhe serbi më thoshte “do ta lindësh një djalë me mua” (Video)

Sahide Dedushi Lufta ka shumë të papritura dhe gjithmonë sjellë shumë dhimbje. Gazeta InfoPress sjellë …

Një koment

 1. Kurse ne i themi z.Deretic se femijt serb nuke duhet te mesojne asgje nga e kaluara serbe por duhet te merren me te tashmen sepse femijt serb edhe s kane cfare te mesojne mbasi pase
  25-30 vitesh ne Serbi zor se do te kete femij .qe do te kene deshire te mesojne per mizorite e turpeshme te paraardhesve te tyre
  Ne vitin 2013 ,sipas te dhenave statistikore serbe , vetem ne Beigradin e Ri u regjistruan gjithsejt 2400 femij me pake ne kl.e I-re fillore se ne vitin paraprak kurse ne gjithe teritorin e shtetit serb rethe 7860 femije me pake, e qe thene ndyshe z.Deretiq,nataliteti ne Serbi eshte ne shkalle shume shqetesuese keshtu qe , pase 30 vitesh, nuke besoje se do te kete femije ne Serbi por , edhe ata pake te cilet rastesisht do te jene , as ata nuke do te pranojne te mesojne historira te turpshme te paraardhesve te tyre serb, qeverive serbe dhe posaqerisht do te tmerrohen per mizorite dhe krimet e gjenocidin. e ushtruar nga ana e aparatit policoro-ushtarak dhe paramilitar serb kunder shqiptareve ose , si shkruan z.Mihaljcic , kunder ilireve vendas dhe paseardhesve. te tyre shqiptar
  Me teper sr gjysme e serbeve sot jane shqiptar te serbizuar z.Deretic
  Vetem shikoni mbiemrat e tyre : Saric ( Sharri), Gasiq ( Gashi), Cosiq ( Qosja), Daciq ( Daci ) , Terzic ( Terziu ) , Spahic ( Spahiu ) , Karadzic. ( Karaxha ) , Kastratovic ( Kastrati ) , Komljnivolic. ( Komneni ) , Nemanjic ( Nimani ) , Popovic ( Popa ) ,…etj qe. tregon se keto familje dikur ishin ortodokse shqiptare dhe qe nen ushtrimin e dhunes se vazhdueshme te aparatit shtetror serb , u konvertuan ne serb
  Ateher cfare te mesojne femujt serb z.Deretuc..?
  Te mesijne genjeshtra sikur qe mesuat ju dhe paraardhesit tuaj..?
  Jame i binduurz.Deretic se ata kete nzke do ta pranojne

Leave a Reply