Kryefaqja / OPINION / Kovova po vuan nga ish-bashkepunetoret e regjimit serb

Kovova po vuan nga ish-bashkepunetoret e regjimit serb

“Baza ekonomine e percakton superstrukturen shoqerore”.

Thene me qarte:

Nje vend frymon i lire, vetem nese ekonomia e atij vendi, gjindet ne duare te shendosha. Kendej ndertohet edhe nje shtet ligjor.

Mbeshtetur ne kete nuk mund te kete Kosova nje superstrukture, pushtet shtetror, arsim, shendetesi, gjyqesor te lire, prokurori dhe polici te varur nga ligji.

Kur ekonomia e vendit kapet nga kriminelet dhe nga ish-bashkepunetoreve serbomedhenje, superstruktura (shteti) deshton.
Ne revisten “Ilyria” jepet nje e dhene teper e demshme per shqiptaret..

“Shqiptaret ishin spiunet e trete te shtetit serbo-jugosllav pas serbeve dhe kroateve”.
Ndoshta kjo shifer eshte e fryere! 
Po spiun dhe bashkepunetor te Beogradit ka patur.

Po ku kane mbetur keta spiun?

Sa prej tyre u kapen dhe u denuan nga pushteti aktual!
Asnje.
Pse?
Sepse tash bazen ekonomike e kane ish spinet dhe bashkepunetoret e armikut. Ata e rrembyen ekonomine e Kosoves pas lufte dhe ne ndihmen UNMIK, UE, si dhe forcave te tjera, qofte te huaja, qofte te vendit, kuptohet nepermjet partive politike, e kapen edhe shtetin. Keta i futen njerezit e vete ne shteti dhe tash po lulezon krimi dhe korrupcioni, veprimtaria antishteterore ne te gjitha poret e jetes politike, ekonomike, shoqerore, juridike, sociale etj.
Nuk ka kush te luftoje korrupcionin, sepse gjykatat e prokurite jane te korruptuara.

Nuk ka kush te kujdeset per rend dhe siguri, per intergritet territorial dhe per sovranitet, sepse nuk kemi ushtri dhe nje polici te afte dhe te liruar nga elementet e dyshimte.

Nuk kemi administrate funksionale, sepse jane punesuar njerezit jo mbi kritetet profesionale, po nga partite politike, kryesisht te pozites.

Nuk kemi arsim kualitativ se keshtu done politika.

Vjedhet buxheti i shtetit ne tera anet dhe askush nuk pergjigjet.

Nuk kemi sigurim shendetesor dhe pensional se kriminelet e kane superstrukturen (shtetin) dhe konomine.

Punetoret paguhen dobet e me dobet, aq sa ndoshta, iu del per buke.

Mbi 40% te popullesise se afte per pune ne Kosove jane pa pune.

Mbushet tregu me prodhime serbo-maqedone pa asnje kriter.

Mbushen dyqanet me mallera te skaduar dhe pa asnje kualitet, kuptohet askush nuk pergjigjet.

Shitet territori i Kosoves dhe shteti nuk i kap dhe nuk i denon kriminelet.

Nenshkruhet marreveshja per Asociacionini serb dhe askush nuk pergjigjet.

Jepet mbi 5 mije h. toke Maqedonise dhe mbi 8 mije h. toke Malitcte Zu dhe autoret nuk denohen.

Behen njerezit milionere brenda nates dhe kush nuk kapet dhe denohet.

Tere opinioni nformohet per krime te gjera nga pozitat shteterore dhe ata sikurse mos te kete ndodhur asgje qendrojne ne ball te shtetit, duke vjedhur edhe me shume.
Pra, kemi nje superstrukture tejet armiqesore, e cila kryesisht eshte ndertuar nga armiqet dhe tradhetaret.

Kuptohet se keta ishin sherbetor te mire te Serbo-Jugoslavise dhe pas luftes u futen ne sherbim te klikave te ndryshme, duke e kapur shtetin ne te gjitha poret e veta.

Ku ka ngjarje me te rende se sa kur bashkepunetoret klikes serbomadhe behen kryeministra, ministra e keshilltar; si dhe anetar te bordeve. Ish gjyqetaret e regjimit serb behen gjyqetar ne shtetin tone dhe ish- prokuroret e ish-regjimit serb tash jane prokuror ne Kosove.
Si veprojne keta?

Po ku ka me rende se sa kur nga ish policet e regjimit te Beogradit udhehiqet policia e shtetit tone sot ne Kosove.

A ka fakte me te qarta!
C’fare shteti kemi!

Nuk ka me rende.

Dhe kjo e sqaron gjendjen.
Tash kemi president qe jepe territor te Kosoves dhe qe shkele sovranitetin territorial, po nuk pergjigjet, tamam sillet si sulltan.

Kemi kryeminister qe vjene nga ish-regjimi serbojugosllav dhe qe demeton rende vendin, duke shkelur normat kushtetuese dhe nuk pergjigjet.

Kemi dhe kemi, por nuk kemi ne pushtet njerez te ndershem, sepse kemi kryesisht ekonomi te semure dhe ne duare te krimineleve.
Shih per kete Al-Petrollin, Albimall, Lesna, Devolli, ETC, Dukagjini, Bauhaus etj.
Kendej nuk sherohet as superstruktura, perkatesisht shteti.

Krimi ekonomik shkon se bashku me krimin politike.

Pa e ndalur krimin ekonomik nuk ndalet krimi politik.

Shteti muk ndertohet.

MK

Check Also

Gjergj Kastrioti dhe Adem Jashari

Shkruan : Brilant Gashi Kur shkruaj për këta dy heronj të mëdhenj , ndihem më …

Një koment

  1. mos u habitni se pasarllsit e hashim thaqit jan shkije po a pe ja shifni niher qehren kqyreni mir tamam qehre te shkaut jo v
    etem ai por edhe djali i ti qasi muti qe ata jan si gabelt e magjupt dmth mbushju banjon me parfym si te del gabel se gabel shka se shka leni dhafet mos u merni me asi analfabet me qasi asylanta as ne zvicer skan mujt me bo hajr jo po dojn ne shtetin e kosoves ani kush hajni i farmerkaveani aj tjetri haliti qe o drogirat vetem neper langstrasse te zurichut po ne i njofim te gjith te poshtrit po ato kan me denu qe kur hajr me pa nuk ka as ai as tjetri as prindet e tyremore bbushju te gjitha llomat me para nuk vlen sepse ata mas pari jan frikacak se trimi del shetit vetem e askush nuk e pengon sepse se ka mizen nder kapuq e ju e qitni thaqin ne pazar me grun e vet me at rospien e mbas ni metre qendrojn hyzmeqart bodygardat e ti qfar lirije asht kjo popull qe shpejt mashtrohen sidomos ata te pa shkoll

Leave a Reply