Kryefaqja / OPINION / Fakte që tregojn se Çakorri ishte histroikisht pjesë e territorit të Kosovës(FOTO)

Fakte që tregojn se Çakorri ishte histroikisht pjesë e territorit të Kosovës(FOTO)

Janë publikuar dëshmi të reja në një fotografi që tregojn ,se në të kaluarën Çakorri ishte pjesë e territorit të Pejës.
Kjo foto tregon se ky territor ka qënë i shfrytezuar nga banor shqiptar, ku kishin ngrit edhe një shtëpi banimi të përbashkët.
Një shtëpi e vjetër ,e cila në foto mban një mbishkrim në gjuhën serbo-malzeze shkruan, “Pejë-Shtëpia e bjeshkatarëve në Çakorr”.
Është kjo një faktografi shtesë që tregon të kluaren historike shqipëtare të kesaj zone, e cila me percaktimin aktual të vijës kufitare ,që ka bërë Komisioni për Demarkacion i udhëhequr nga Murat Meha do ti takoj Malit të Zi.

Check Also

Gjergj Kastrioti dhe Adem Jashari

Shkruan : Brilant Gashi Kur shkruaj për këta dy heronj të mëdhenj , ndihem më …

Një koment

  1. zotri ambasador a po vertetoheni tash qe ky asht qakori e mos shkoni me rena te hashim thaqit e isa mustafes e shumices te qeveris se hashim thaqi dhe isa mustafa pi detyrojn partit e veta pi kercenojn me dorheqje vetem per me nenshkru demarkacionin por popullata shiptare sidomos ne te diaspores nuk jemi njerez te shitur siq asht qeveria qe mu mashtru ne vertet e nderojm mukun tane ameriken por trojet tana nuk ka forc qe munden me na mar trojet shiptare e ne qotf se ju i besoni qeveris te koruptume asht puna e juaj si pershembull neser pe vizitojka amerikani kosoven si qe pe vizitoni shumica e amerikanve mire se na vini vetem qenka vetem biseda me hashim thaqin e isa mustafen shum gabim paskan me ju rejt se jo mahi qata ju ty i ndigju vetem thaqin e mustafen nuk mund te dini shumqka sepse gjethku ne bot ndegjohet fjala e shumices por te na ne kosov ndegjohen vetem te koruptumit e qeveris thaqi mustafa shu shum gabim ju pershendes pi diaspores nuk kemi deshir mi prish mardhanjet me miqe por ku asht puna e mprojm tokat tona ma mir asht me na tregu ne qoft se jeni ardhun me na ndihmu ndihmonani por me na shkatru mos na shkatroni.

Leave a Reply