Kryefaqja / OPINION / DUAN SHQIPËRINË KALIFAT TË ZI POR KURRË NUK DO T’JA MBËRRIJNË ASAJ DITE

DUAN SHQIPËRINË KALIFAT TË ZI POR KURRË NUK DO T’JA MBËRRIJNË ASAJ DITE

Janë zgjuar e gëlojnë morrat e zinj të Bab Sulltanit në Shqipëri, Kosovë dhe Macedoni. Këto vemje të pështira ëndërrojnë ta kthejnë Shqipërinë në një Kalifat të Zi tani që nga tokat e Shamit po zbohen e përcëllohen si mijtë fara e keqe e përbindëshave të erresirës e fanatizmit. Për këtë punojnë natë e ditë turkoshakët, haxhiqamilistët e dumbabistët, fanatikët, demagogët që venë fenë mbi kombin dhe e mohojnë Atdheun dhe Gjergj Kastriotin. Për këtë qëllim shkatërrimtar marrin miliona dollarë nga qarqet që duan coptimin e Shqipërisë e tjetërsimin e trojeve shqiptare. Pjesë e këtij kolapsi është edhe krijimi i kombit islamik kosovar nga një tufe sharlatanësh, në gjakun e të cilëve është e ngjizur ADN tradhëtisë e fëlligësia e pushtuesve osmanë. 

Por e kemi një shpresë, e ajo është Amerika. Amerika nuk do ta lërë Shqipërinë, popullin e Gjergj Kastriotit të madh e të lavdishëm, Atdheun e Nënë Terezës, të bjerë në errësirën e fundrrinave mesjetare të njerëzimit, por edhe ne duhet të gjallnojmë e ta meritojmë mbështetjen e saj. 

Vetëm idealet e larta pa marrë parasysh asnjë sakrificë ruajnë indentitetin dhe forcimin e vazhdimin e një kombi. 
Kolec P. Traboini

18 gusht 2017

Check Also

Dëshmia e rrallë/Libri i autorit serb në vitin 1877: Si i dëbuam dhe vramë shqiptarët nga Nishi

Shkrimtari dhe përkthyesi nga Suedia, anëtar i Kreyesisë së Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë …