Kryefaqja / OPINION / “Gjurmë Shqiptare”, si u zhdukën shqiptarët e Plavës dhe Gucisë

“Gjurmë Shqiptare”, si u zhdukën shqiptarët e Plavës dhe Gucisë

Emisioni “Gjurmë Shqiptare” ka sjellë këtë të shtunë realitetin e Plavës e Gucisë, në Malin e Zi.

Si humbën shumica dërrmuese shqiptare? Asimilimi, presioni, betejat për mbijetesë, deri tek përçarja e sotme nga partitë politike.

Për më shumë ndiqni investigimin e gazetarit Marin Mema.

Check Also

Kufiri në Çakorr na shfaqet në të gjitha hartat e rëndësishme që pas Luftës së Dytë Botërore deri në kohën e sotme – Nga Prof. dr. Zejnullah Gruda

Këtij grupi të kundërshtarëve të kufijve AVNOJ-anë dhe të shndërrimit të Jugosllavisë në konfederatë i …

Leave a Reply