Kryefaqja / LAJME / Nisma e kongresmenit amerikan për krime lufte, kërkohet padi ndaj Serbisë

Nisma e kongresmenit amerikan për krime lufte, kërkohet padi ndaj Serbisë

Nisma e kongresmenit amerikan, Eliot Engel në kongresin amerikan për adresimin e mos-vënies së drejtësisë për vrasjet dhe krimet e kryera nga Serbia kundër popullatës civile në Kosovë gjatë luftës së viteve 1998-1999, po vlerësohet si vazhdim i mbështetjes se Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Kosovën.

Kjo është në fakt iniciativa e parë që është marrë për njohjen ndërkombëtare të krimeve të luftës në Kosovë, të kryera nga ushtria serbe gjatë regjimit të Millosheviçit dhe politikave të tij për shfarosje dhe spastrim etnik, nga një nivel i tillë i lartë siç është kongresi amerikan.

Check Also

Protestuesit apel Prokurorisë: Mos mëshironi vrasësin e Almirit (VIDEO)

Mbi Urën e Gurit të Shkupit, u mblodhën qytetarët për të protestuar në moton “Prokurorët …

Leave a Reply