Kryefaqja / LSHB / Kukësi i Gjergj Kastriotit dhe i Shqipërisë së Bashkuar(Foto&Video)

Kukësi i Gjergj Kastriotit dhe i Shqipërisë së Bashkuar(Foto&Video)

Sot në qytetin e Kukësit u bë rivendosja e Bustit të Gjergj Kastriotit pas ristaurimit të Bustit që ishte larguar nga sheshi i Kukësit dhe nga sot Sheshi para Bashkisë Kukës do të qyhet ,,Sheshi Gjergj Kastrioti-Skënderbeu”.

Pjesë e ketij evenimenti ishte edhe Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar e cila qysh në oret e mëngjesit i është drejtuar Qytetit të Kukësit ku në fillim bëri homazhe të varri i Heroit të Kombit, njëherit ideatorit të Shqipërisë së Bashkuar Hasan Prishtina dhe te shtatorja e Heroinës Kombëtare Shote Galica, ku vazhdoi për tu bërë pjesë e ceremonisë së zbulimit të Bustit të Kryeheroit të gjithë shqiptarëve, Legjendarit Gjergj Kastrioti.

Në fillim delegacionin e LSHB-së e priti në zyren e tij kryetari i Bashkisë Kukës z. Bashkim Shehu dhe këshilletari për kultur dhe trashigimi kulturore z. Petrit Palushi të cilet ju uruan mirësëardhje aktivistëve të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar ku i njoftuan mbi ecurin e funksionimit dhe të zhvillimit të qytetit të Kukësit, delegacioni i LSHB-së i prirë nga Frashër Racaj, Frrok Bardhi dhe nga veteran të UÇK-së e njoftuan kyebashkiakun mbi veprimtarin atdhetare të LSHB-së dhe vizionin programor për arritjen e ribashkimit të Shqipërisë.

Pas vizites në Bashkin Kukës të gjithë së bashku u nisen për të Sheshi para Bashkisë për ta zbuluar Bustin e kryeheroit të të gjithë shqiptarëve Gjergj Kastrioti.

Zbulimin e Bustit e bëri kryetari i Bashkisë Kukës z. Bashkim Shehu dhe nga Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar z. Frashër Racaj.

Fjalen e rastit e mbajti krytari i Bashkisë Kukës z. Bashkim Shehu ku e çmoi lartë luftën, vizionin dhe trimërinë e kryeheroit tonë legjendar Gjergj Kastrioti i cili përditë e më shumë po i pushton sheshet kryesore të botës.

Ndersa Frasher Racaj i përshëndeti të pranishmit në emer të kryetarit të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar z. Tahir Veliu dhe foli mbi rolin e Gjergj Kastriotit në unifikimin, dhe krijimin e shtetit të Arbërit.

Në shënjë nderimi dhe respekti për Lëvizjen për Shqipëri të Bashkuar, kryebashkiaku i ftoi në një koktej rasti dhe biseduan për vitet e vështira të luftës së Shqipërisë andej Drini dhe kauzen kauzen kombëtare për çlirim dhe bashkim, gjatë kësaj bisede u evokuan kujtime të viteve të luftës dhe kontributin e kukësjanëve për çlirimin e Shqipërisë veriore, gjithashtu delegacioni i LSHB-së e vizitoi Kullen e ekzodit 99 në lartësi prej 24 metrave e vizituan ekspoziten e fotografive nga lufta e lavdishme e UÇK-së si dhe fotot e të keqtrajtuarëve nga armiku serbë.

Shkruan: Frasher Racaj

LSHB, Kukës 17-01-2017

Tahir Veliu

Publié par Frasher Racaj sur mercredi 17 Janvier 2018

Check Also

“Skënderbeu” me Gardë Nderi në Prishtinë, do ta marrë përsipër Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar

Kryeheroi ynë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu, tashmë do të nderohet me një Gardë Nderi në …

Leave a Reply