Kryefaqja / HISTORI / “Gjurmë Shqiptare”: Historia e vërtetë e Himarës

“Gjurmë Shqiptare”: Historia e vërtetë e Himarës

Cila është historia e vërtetë e Himarës? Gjurmë shqiptare sjell sot në mbrëmje një dokumentar mbi këtë krahinë dhe të shkuarën e saj.


 

Simbolet e kastriotëve në kishën e vjetër peshkopale. Çfarë shkruanin vetë himariotët në letrat e shekujve XV, XVI e me radhë. Dokumente, dëshmi arkeologjike, momente historike e mjaft elemente të tjera do të zbardhin të vërtetat e kësaj krahine.

Ndiqni të plotë dokumentarin e gazetarit Marin Mema.

Top Channel

Check Also

Si ju përgjigj grekëve për gjuhën shqipe Petro Nini Luarasi?!

Shkruan: Marin MEMA Në 1911 Petro Nini Luarasi do të shkruante në greqisht e shqip …

Leave a Reply