Kryefaqja / LAJME / Thellohet tradhëtia! Përveç detit, Rama i fal Greqisë edhe naftën e gazin

Thellohet tradhëtia! Përveç detit, Rama i fal Greqisë edhe naftën e gazin

Marrëveshja Shqipëri Greqi për miljet detare vazhdon të jetë një mister në vendin tonë dhe një fakt i kryer në shtetin fqinj.

Mediat greke shkruajnë sot marrëveshja e Shqipërisë me Greqinë për Zonën Eksluzive Ekonomike është e mbyllur përgjithmonë.

Kështu shkruan media greke e specializuar për energjitikën dhe burimet e naftës dhe gazit, “energypress.gr”.

Kjo marrëveshje sipas gazetës është drejtpërdrejt i lidhur me interesin për kërkimin e hidrokarbureve, në bllokun detar 1 dhe 2 në detin Jon.

Rikujtojmë se pak ditë më parë, Kotzias pas takimeve me Bushatin doli në një deklaratë për mediat, ku citoi se Shqipëria i ka falur Greqisë 12 milje detare.

Kjo marrëveshje, nuk është firmosur ende por as nuk është mohuar nga kryeministri Edi Rama dhe ministri Bushati. /albeu.com/

Check Also

Skandali i Ministrisë së Arsimit, nxënësit 11-vjeçarë shqiptarë pyeten nëse kanë bërë seks anal

Një studim kombëtar që synon të zbulojë më shumë mbi sjelljen shëndetësore të nxënësve shqiptarë …

Leave a Reply