Kryefaqja / LAJME / Thirrje e Sali BOLLATIT: “Çamëria nuk shuhet”, të gjithë para Ambasadës greke më 24 shkurt

Thirrje e Sali BOLLATIT: “Çamëria nuk shuhet”, të gjithë para Ambasadës greke më 24 shkurt

Nga Sali Bollati

Greqia ka kërkuar të mos përmendet emri “Çamëri” në tekstet shkollore shqiptare. Kështu ka bërë të ditur ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, në një letër përgjigje drejtuar deputetit Haris Theoharis.

Duke iu referuar takimit të fundit të komisionit dypalësh për rishikimin e teksteve shkollore, zhvilluar më 18 janar 2018, dhe i cituar nga portali militaire.gr, ministri i Jashtëm grek shkruan:

“Pala greke insistoi në heqjen e kapitullit “Treva shqiptare në Greqi”, që është i papranueshëm dhe ofendues. Ka kërkuar gjithashtu heqjen e referimeve dhe hartave ku zona gjeografike greke paraqiten si “Çamëri” dhe të cilat për fat të keq dëshmojnë se shteti shqiptar mbetet i mbërthyer në koncepte anakronike nacionaliste, të cilat në radhë të parë i bëjnë dëm vetë Shqipërisë”.

Në argumentimin e kërkesës, parlamentari grek nënvizonte që “me gjithë marrëveshjet ndërshtetërore, tekstet shkollore shqiptare e paraqesin Çamërinë të shtrihet gjeografikisht nga Teba deri në Prevezë. Ndërkaq, ministria greke e arsimit i ka bërë ndryshimet në tekstet shkollore greke. Megjithëse kanë kaluar tre muaj, pala shqiptare nuk ka dërguar –ashtu siç ishte angazhuar- tekstet e reja me ndryshimet e nevojshme”.

Protesta para ambasades greke eshte e nevojshme.

POR ME RENDESISHME DUHET PROTESTA PARA KRYEMINISRISE SHQIPTARE E CILA E “HARRON” ÇAMERINE?! KJO ESHTE PADREJTESIA DHE MUNGESA E DINJITETIT SHQIPTAR.

Le te lehin greket me koqiasin se nuk duhen degjuar. Ashtu siç “e ka ne program” qeveria e Rames, duhet ta mbaje fjalen dhe te kerkoje zbatimin konforme TE DREJTAVE TE NJERIUT KUNDER GENOCIDIT TE USHTRUAR NGA FORCAT NAZIFASHISTE TE KOMANDUARA NGA GJENERALI GREK ZERVA ME 1944-45 ndaj SHQIPTAREVE TE ÇAMERISE SHQIPTARE!

ÇFARE “PRESIM NGA DEMOKRACIA GREKE??!” Pse ata do na komandojne ne Shqiperi??!

Vazhdimësia komuniste antiShqiptare

Krahina Shqiptare e Çamërisë, si pjesa më jugore e Trojeve Etnike Shqiptare, është banuar nga Shqiptarë autoktonë që nga lashtesia. Pavarësisht nga diferencat fetare, si të krishtterët ashtu edhe musulmanët e Çamërisë e kanë ruajtur dhe e mbajnë edhe sot Gjuhën Shqipe.Dhe jo për çudi të krishterët Çamë nuk e quajnë vehten grekë por Romei

Në librin e Prof Beqir Meta “Shqipëria dhe Greqia” botuar më 2004, shkruhet: Kur Ambasadori I Shqipërisë z.Lik Seiti më 1972 visitoi Çamërinë, Kryetari I Bashkisë së Gumenicës fliste Shqip duke pohuar se atje kishte fshatra të tëra që flisnin vetëm

Shqip.

Po kështu më 2010 Dr.Tasin Demi duke vizituar Pargën takoi e bisedoi Shqip me njerës që kishin njohur dhe miqësuar me Hallën Qamile te tij të martuar atje dhe që ishte larguar për në Australi por me një dhimbje të madhe se I kishin vrarë Vëllain e saj në Paramithi më 1944 dhe kishte lënë jetim djalin e tij 4 muajsh. Në atë moment Dr. Tasini përqafohet me Vasilikën duke I thënë se unë isha ai jetimi për të cilin flisni juve! Por kurr njofton kushëririn e vet të vinte nga Australia për tu takuar me Vasilikën shoqen e nënës së tij, vitin e ardhëshëm Dr.Tasinit I ndaluan hyrjen në Greqi me motivin se ishte I rrezikshëm?!

Dhe kur ndëgjojmë sot Koqiasin se nuk paska Çështje Çame kur ulet , bisedon dhe meret vesh me Bushatin e Tiranës çfarë mund të medojmë e të themi se ministri mbron të drejtat e Shqiptarëve??!

Në librin që ka botuar më 1984 Studjuesi Atdhetar Fatos Mero Rrapaj:“Kengë Popullore nga Çamëria“; shkrimtari I Madh Ismail Kadare nënvizon në parathënie: “ Me këtë vepër pëpara lexuesit tonë vizatohet e plotë fuqia kolektive e një popullësie heroike të talentuar, jashtëzakonisht vitale, të zgjuar, aktive, plot kolorit e Çamërisë. Këtu, midis shumë këngëve e vjershave të shumta Çame paraqitet edhe lufta e djemeve e vajzave Çame kundër nazifashistave:

Më di shkurt dizet e tria,

U ngrit në fshatin Markat,

Çeta plakë “Çamëria”

Si ill I kuq ,me bajrak.

Shqiptarët e Çamërisë ishin ndër të parët që në Shkurt të 1943 ngritën Çetën “ÇAMERIA”ne lufte kunder pushtuesave italianë e gjermanë

Dhe kjo njësi luftarake me heroizëm e vendosmëri luftoi për 56 ditë duke mos lejuar ushtrinë gjermane te hyjnte nga Greqia në Shqipëri. Ishte një nga betejat frontale më të rralla që kryen forcat partizane Shqiptare, duke i detyruar germanët të pushtojnë Shqipërinë vetëm duke hyrë nga Ura e Leskovikut. Mbas Çetës u krijua Batalioni “Ali Demi“( nje nga Herojt e Popullit) I mbushur me me shumë se 500 djemë e vajza Çame që luftuan bashkë me forcat demokratike greke kundër nazifashistave.

Me gjithë përpjeket dhe luftën që zhvilluan Shqiptarët e Çamërisë , duke filluar nga 27 Qershori 1944 e deri në Mars te 1945; forcat shovinisto fashiste komanduar nga gjenerali famëkeq grek Zerva masakruan e vrane nbi 3000 njerës të pafajshëm, kryesisht pleq e fëmijë dhe dëbuan me dhunë mbi 40.000 Shqiptarë Çamë nga shtëpijat dhe pronat e tyre stërgjyshore për në Shqipërinë Nënë.

Populli na priti tamam si vëllezër megjithese ishte I lodhur nga lufta dhe I varfëruar.

Por qeveria komuniste e E.Hoxhës ngritur nga komunistat jugosllavë dhe e indoktrinuar prej komunizmit antiatdhetar nuk na deshi dhe u përpoq me të gjitha mënyrat të na dëbonte për interesat internacionaliste

.

Ne librin “Masakra në Çamëri” pergatitur nga studjuesi Kastriot Dervishi më 2009, midis fakteve masakruese qe ushtruan shovinistat greke ndaj popullesise Shqiptare te Çamerise, shkruhet:

Në Proces Verbalin e Byrosë Politike të PPSH-së 25 Mars 1949, zhvillohen diskutimet:

Liri Belishova: Në bazë të vendimit të Byrosë Politike janë dërguar poshtë disa shokë Çamë për të rekrutuar elementa refugjatë Çamë për në ushtrinë demokratike greke. Përgjithësisht Çamët nuk duan të venë e të luftojnë për grekët se nuk kanë besim tek ata.Pra duhet të shohim se çfarë masash duhet të marrim.

Bedri Spahiu:Ne kemi punuar që ata të kenë të drejtën e mobilizimit, Edhe nga ana nderkombetare nuk ka ndonje gje megjthese kane ende shtetesine greke, veç të mos duket dora e jone, po të bëhet natën. Për këtë mund të pyesim edhe sovjetikët.

Mehmet Shehu: T’jua shtrojmë edhe sovjetikeve nga pikepamja nderkombetare.

Hysni Kapo:Keto veprime qe tha Mehmeti te bëhen.

Beqir Balluku:Keta Çame te arrestohen e te vejne te punojne ne Lozhan, ku eshte vendi shume I pershtatshem.

Në zbatim te vendimeve te Partise, vertete shume burra nga Çameria u morren dhe grumbulluar me force duke ju kerkuar me detyrim te vene ne Greqi

Mua , bashkë me fëmijtë e tjerë na bënte me harre kur jashte kinemasë Nacional(17 Nendori), ishim grumbullar dhe degjonim burrat Çame (midis tyre edhe Dajo Muhamet Bako dhe Xhaxhai Qemal Bollati )duke bërtitur me zë të lartë:” Rrofte Shqiperia“, “Rrofte Flamuri Kuq e Zi” e kendonin “Eja mblidhuni ketu, ketu bashke me ne”

Me gjithe kundershtimet e Çameve per t’ju bashkuar forcave greke, Byroja vendosi ti “shperblej” duke internuar 600 burra Çame ne Gramsh Lozhan qe nga Maji deri ne Dhjetor te 1949. Atehere vetem ndihma Amerikane nepermjet UNRA-se, na ndihmoi te mos vdisnim urie si ne burgun e Paramithise me 1944

Dhe sot ata kelysha qe la komunizmi enverian, duke vjedhur dhe shitur pasurite e popullite te Shqiperise varfërojnë per dite e më shume popullin e duke detyruar rinine te largohet nga vendlindja nga mungesa e investimeve per punesim, duke shitur tokat per gjasme vareza te pushtuesave greke e me skolla greke te ngritura edhe atje ku nuk egziston asnje grek.Dhe duke I falur detin tone;filluan ashtu si te parët e Berishes, Rames dhe Rucit me te tjere te HARROJNE ÇAMËRINË SHQIPTARE, TË HARROJNË MIJËRA TË MASAKRUAR , TË VRARË DHE DHJETRA MIJËRA TË DËBUAR ME DHUNË NGA SHTËPIJAT DHE PRONAT E TYRE MIJËRAVJEÇARE ,duke e konsideruar si nacionalizem,dhe jo si te Drejte Njerëzore ashtu siç e tha edhe ish ministri filogrek Milo JO,JO ZGJIDHJE, (simbas atij të çështjes “çame“,shkruajtur me të vogla) .

Para se ta mbyll, dua t’ju kujtoj këtyre antiatdhetareve që gjasme “përfaqësojnë interesat kombëtare”.se në kohën e Mbretit Zog nën prefektura e Konispolit emërohej N/N Prefektura e ÇAMËRISË, në Sarandë ishte ngritur SHKOLLA ÇAMËRIA, ku meson in në GLUHËN E PERËNDISË- GJUHËN SHQIPE; sepse ne vendlindje nuk lejohej Gjuha Shqipe( dhe mos harroni se juve me porositë e“shqiptarit të metës-janullos)

Keni hapur shkolla edhe aty ku nuk ka asnjë grek.

Dhe jo për nacionalizëm, por për kujtesë ATDHETARIE kur Mbretëronte ZOGU , para se të hynin në mësim fëmijtë këndonin me gëzim e krenari:

Jam I vogël, djal Shqiptar,

Kur të rritem, do shkoj ushtar,

Do marr pushken e do luftoj,

Kosovë e Çamëri do çliroj,

Mbretin Zog e Shqipërinë do I nderoj!

Sali Bollati- ÇAM SHQIPTAR

New York, Shkurt 2018

Check Also

Protestë në Skenderaj, nuk duan që Vuçiq të shkelë në Drenicë

Ata kanë ftuar për protestë në sheshin ‘Adem Jashari’ në ora 06:00 të mëngjesit për …

Leave a Reply