Kryefaqja / OPINION / KU MBETEN PREMTIMET,PËR HETIM NDËRKOMBËTAR ?

KU MBETEN PREMTIMET,PËR HETIM NDËRKOMBËTAR ?

Ditët po kalojnë, po bëhen muaj që Pushteti në IRJM-ë, deklaroi haptazi se do të ketë, Hetim Ndërkombëtar për Grupin e Kumanovës,të ciliët pa dëshmi dhe argumente i denuan me mbi 7 shekuj e 46 vite burgë,në gjykaten e Shkupit ”Shkupi 1” !

Pushteti aktual hiq BDI-në,është në pushtet falë gjakut,trimëris dhe sakrificës të Dëshmorve dhe Herojëve të Kombit të Lagjës së Trimave në Kumanovë,sakrificen e pjesëtarve të gjallë të Grupit të Kumanovës,nga ish Rexhimi VMRO-DPMNE & BDI !

Pushteti aktual duhet ta ket me dije,se ishte pikërisht gjaku i Dëshmorve dhe Herojëve të Kombit në Lagjën e Trimave në Kumanovë,sakrifica e pjesëtarve të gjallë,të Grupit të Kumanovës,ata që dridhen e plasaritjen, themelet e një Rexhimi diktatorial i lidhur me Moskë,për tu këthyer më vonë drejt Integrimeve Euro-Atlantike.Mirpo një gjë duhet të jetë e qart edhe për zyrtaret e pushtetit,se çka është Mjaft,është Mjaft duhet të realizojn premtimet e dhëna,për një hetim ndërkombëtar e transparent,

jo të shkojn muaj dhe vite,vetëm me premtime të kota,është koha për veprime konkrete.

Lirimi i tyre,hapë një faqe të re të Historisë,jo vetëm në IRJM-në por edhe në Rajon,prandaj duhet plotësuar kushtet për hetim real,të paanshëm dhe kredibil,sepse ka kohë që gjykatat dhe prokurorit e shtetit të IRJM-së,kur jan në pytje Shqipëtaret kan humbur kredibilitetin,paanshmërin e drejtësinë !

autor:Z.Brahimi

Check Also

“Bravo Notis, arrite të bindësh një tufë alabakësh…”, gazetari shfryn ndaj koncertit të nazistit

Ardhja e këngëtarit nazist grek Notis Sfakianakis mbrëmjen e djeshme në Shqipëri dhe koncerti i …

Leave a Reply