Kryefaqja / OPINION / VIDEO/ Avioni amerikan që mund të qëndrojë në ajër për 1 javë

VIDEO/ Avioni amerikan që mund të qëndrojë në ajër për 1 javë

SHBA ka ngritur aeroplanin E-4B “The Shattering One”, i njohur si aeroplani i “Ditës së Gjykimit”, gjiganti është ngritur sot nga baza ajrore Wright-Patterson.

E-4B u emërua “Dita e Gjykimit”, sepse mund të përdoret si një staf komandues në kushtet e një konflikti bërthamor, nëse strukturat e kontrollit të tokës shkatërrohen ose dëmtohen.

Aeroplani mund të fluturojë për një javë të plotë. Pajisjet e instaluara në E-4B janë të mbrojtura nga faktorët e dëmshëm atomikë shpërthyes nuklear.

Për momentin, nuk ka asnjë informacion se pse aeroplani ishte në ajër.

Check Also

“Bravo Notis, arrite të bindësh një tufë alabakësh…”, gazetari shfryn ndaj koncertit të nazistit

Ardhja e këngëtarit nazist grek Notis Sfakianakis mbrëmjen e djeshme në Shqipëri dhe koncerti i …

Leave a Reply