Kryefaqja / Shqipëria e Bashkuar.AL (page 20)

Shqipëria e Bashkuar.AL

Haradinaj: Jam për shkarkimin e Thaçit, por edhe për rrëzimin e Kurtit

Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, ka komentuar publikimin e dokumentit Thaçi-Rasmussen të cilën e bëri publike kryeministri Albin Kurti. “Unë jam për shkarkimin e Thaçit sot, por edhe dërgimin e Kurtit në zgjedhje”, ka thënë Haradinaj për Telegrafin. Haradinaj shtoi se qasja e Kurtit është e dëmshme për vendin, duke …

Më shumë

Reagon Arbana Xharra: Çfarë po kërkon Naim Tërnava para nxënësve të klasës së tretë, ai nuk është ekspert

Publicistja Arbana Xharra, ka reaguar pasi myftiu Naim Tërnava ka mbajtur ligjërata para nxënësve në shkollën ‘Xhemal Mustafa’ në Prishtinë, shkruan Gazeta Metro.  Xharra ka deklaruar se Naim Tërnava nuk ka vlera kulturore dhe nuk është ekspert i çështjeve ndëretnike e as i kulturave për të mbajtur ligjërata para nxënësve të …

Më shumë

Rama në mes të Rusisë kërkon njohjen e Kosovës nga Serbia

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, nga Moska deklaroi se nuk ka arsye që të mos njihet Kosova si shtet i pavarur. Në një konferencë të përbashkët për media me Ministrin e Jashtëm të Rusisë, Sergey Lavrov, ai tha se dyshja kane diskutuar edhe për çështjen e Kosovës. “Po kemi diskutuar …

Më shumë

Vdes Nexhmije Hoxha

Ndahet nga jeta në moshën 99 vjeçare Nexhmije Hoxha e veja e diktatorit Enver Hoxha. Nexhmije Hoxha ishte bashkëshortja e sekretarit të Parë të Partisë Komuniste të Shqipërisë dhe ish drejtoresha e Institutit të Studimeve Studimeve Marksiste-Leniniste pranë Komiteti Qendror të PPSH-së.Nexhmije Hoxha lindi më 8 shkurt të vitit 1921, …

Më shumë

Kurti kërkon nisjen e procedurës për shkarkimin e Presidentit Thaçi

Kryeministri Kurti, në opinionin e tij për nënshkrimin e marrëveshjes sekrete, ku FSK’së i ndalohet hyrja në Veri, thotë se presidenti Hashim Thaçi ka bërë shkelje të rëndë të Kushtetutës. Sipas Kurtit, këto janë bazë për nisje të procedurave të shkarkimit. Zyra e Kryeministrit njofton se është gjetur një marrëveshje …

Më shumë

Mohimi i historisë, kulturës, traditës, gjuhës dhe figurave kombëtare është në shërbim të propagandës serbe

Në kontekstin historik të shpartallimit të Perandorisë Osmane dhe të hapjes së procesit të krijimit të shteteve kombëtare në Ballkan, strategjia serbe u mobilizua si asnjëherë më parë, për t’i përshkruar sa më zi shqiptarët. Për një kohë të shkurtër u botuan me qindra vepra nga historianë… Nga Bardhyl Mahmuti …

Më shumë
Loading...