Kryefaqja / Shqipëria e Bashkuar.AL (page 30)

Shqipëria e Bashkuar.AL

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në Grand Slamin e Parisit

Distria Krasniqi ka arritur të fitojë medaljen e artë në Grand Slamin që po mbahet në Paris të Francës. Xhudistët kosovarë kanë korrur sukses edhe në Grand Slamin e Parisit, i cili po mbahet këto ditë. Është xhudistja pejane, Distria Krasniqi, e cila ka arritur të fitojë medaljen e artë …

Më shumë

Ministri i Vetëvendosjes shkon në punë pa truproje e pa xhipa

Kosova dhe qytetarët e saj deri më tani kanë parë vetëm luks të ministrave dhe shpenzime enorme të parasë publike pallogaridhënie. Qeveria Kurti “prerjen” e parë me 20 vite (keq)qeverisje ka bërë me reduktimin e shpenzimeve nga 21 në 15 ministri, nga mbi 80 zëvendësministra në 35. Ndërsa, dallimi i …

Më shumë

Arbanasi, fshati historik shqiptar në Bullgari

Thuhet se fshati i fisëm Arbanasi ndodhet pikërisht në qendër të një grupi vendbanimesh, që përbëhet nga Veliko Tarnovo, Gorna Oriahovica dhe Liaskovec, në largësi rreth 4 km nga secili syresh. Ai gjendet në një pllajë (gjë që të kujton një tjetër ngulim të njohur të mërgatës mesjetare shqiptare) dhe …

Më shumë

Marin Mema: E dua Shqipërinë, është toka jonë

Ky vend ka halle, ka probleme, ka shumë pamundësi, varfëri, padrejtësi, ka mungesa të shumta e shtetarë që duan ta rrjepin e ndukin, që e dhunojnë e grabisin, por prapë është vendi ynë, është historia, tradita, trashëgimia, kultura e të parë tanë, është dhimbja, loti, pasioni, dashuria, fëmijëria, rrudhat, kujtimet, malli, …

Më shumë

Fshati Pagarushë në zi, por banorët krenarë me Nexhmijen

86 vjet më parë një artiste e madhe lindi në Pagarushë të Malishevës. Nga aty filloi rrugëtimi i këngëtares më të madhe shqiptare, Nexhmije Pagarusha, e cila të premten u nda nga jeta. Këtë pasdite të vjetrit e familjes kishin marrë rrugë për në Prishtinë tek familja e të ndjerës, …

Më shumë
Loading...