Kryefaqja / Shqipëria e Bashkuar

Shqipëria e Bashkuar

“Merkel ia ngriti gishtin e mesëm Vuçiqit për veriun e Kosovës”

Çështja e shkëmbimit të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është kundërshtuar fuqishëm dhe në mënyrë të vazhdueshme nga kancelarja gjermane, Angela Merkel. Madje kundërshtimi i saj është edhe një prej arsyeve se pse ka dështuar plani i Vuçiqit dhe Thaçit për shkëmbim të territoreve, ku përflitej se Kosova do të …

Më shumë

Shqiptarët në përkrahje të Bidenit për president të SHBA-së

Joe Biden po konsiderohet më i rëndësishmi për shqiptarët ndër kandidatët për president në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Biden, që është ndër shumë emrat e Partisë Demokratike në “luftën” për të fituar pjesëmarrjen në zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm, konsiderohet mik i madh i shqiptarëve. Lista Qytetare Shqiptaro-Amerikane …

Më shumë

Eksperti amerikan: Pompeo nuk foli sikur Boltoni për finalen Kosovë – Serbi, kjo është gjë e mirë

Ligjëruesi i Universitetit ‘Johns Hopkins’ në Washington, Edward Joseph, ka thënë se qëllimi kryesor i takimit ndërmjet sekretarit të Shtetit, Mike Pompeo, dhe presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka qenë rinisja e dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit dhe jo ndonjë skenar tjetër. Joseph e sheh si mjaft pozitiv qëndrimin e …

Më shumë

ASIMILIMI PO VAZHDON JASHTË E BRENDA SHQIPËRISË

Përpos pesë qind mijë shqiptarëve në Greqi, pesë qind mijë në Itali, pesë qind mijë në Zvicër e Gjermani , pesë qind mijë të shpërndarë në shtetet tjera nëpër Evropë, pa i llogaritur pesë milion në Turqi, e një milion në Sicili e Kalabri, asimilimi po vazhdon edhe Brenda trojeve …

Më shumë

Pasi e armatosën Serbinë, ambasadori rus paralajmëron Kosovën

Njësoj sikurse Serbia, edhe Rusia do të bëjë gjithçka për të parandaluar anëtarësimin e Republikës së Kosovës në organizatat ndërkombëtare.  Këtë e ka thënë ambasadori i ri rus në Beograd, Botsan Kharchenko, në një takim me ministrin e Brendshëm të Serbisë, Nebojsha Stefanoviq.Siç shkruan N1, Kharchenko ka thënë se Rusia …

Më shumë

BKH, nënë akuzë për korrupsion 1 ish Kr/ministër, 26 ministra, 76 deputetë…

KMA NEWS Nga Geta Kaloçi Skënderi Trend i ngjashëm në rajon, valë arrestimesh edhe në rradhët e politikës sonë!Lajmet e fundit në Rumani njoftojn dorëheqjen e prokurorit të përgjithshëm Tiberiu Nitu pas akuzave për korrupsion nga Direktorati Kombëtar Antikorrupsion për përfitim abuziv të eskortës policore në një çështje kriminale kundër ish ministrit të …

Më shumë
Loading...