Kryefaqja / Shqipëria e Bashkuar (page 2)

Shqipëria e Bashkuar

SANXHAKU NGA LASHTËSIA TE KONGRESI I BERLINIT

“Popullsia sllave, duke u shtrirë, i ka asimiluar dhe e ka shtyrë popullsinë autoktone ilire…Me rastin e pushtimit sllav të tokave ballkanike, një pjesë e banorëve të vjetër, posaçërisht ilirët dhe blegtorët romakë, u morën vesh shumë shpejt me sundimtarin e ri, por pjesa tjetër pranoi robërinë”. Ismet Azizi Nga …

Më shumë

Sulmet kibernetike, Kosovës i kanë ardhur nga Serbia deri te Rusia

Krimet kibernetike përbëjnë sot një nga shqetësimet e mëdha për sigurinë në mbarë botën. Edhe Kosova ka qenë e ekspozuar disa herë nga sulmet kibernetike, të cilat kryesisht kanë ardhur nga Serbia, Bosnje e Hercegovina, Maqedonia e Veriut, por edhe nga Rusia. Autoritetet përgjegjëse thonë se Kosova ka dhe siguron …

Më shumë

Kush është Ministri i Jashtëm i Greqisë me origjinë nga Himara dhe që i thoshte Ramës “çerek- grek” Nikos Dendias, një grek me origjinë nga Himara është ai të cilit kryeministri i Greqisë Qiriakos Micotaqis i ka besuar drejtimin e politikës së jashtme. Gazeta Dita ka zbuluar se si janë …

Më shumë

Feronikeli me rikthim fantastik, barazon në udhëtim te TNS

Feronikeli ka arritur të rikthehet nga disavantazhi prej 2-0 duke barazuar në 2-2 në ndeshjen e parë ndaj kampionit të Uellsit, The New Saint. Pjesa e parë ishte e barabartë me dy skuadrat që kishin disa gjysmëraste shënimi. Kampionët e Uellsit rrezikuan nëpërmjet sulmuesit Drapper, por pa sukseses. Ndërkohë rasti …

Më shumë

“Derisa të vendoset drejtësia: Një premtim për vëllezërit Bytyqi” – dokumentari që shpalos detaje nga vëllai i tre dëshmorëve

Sot kur po shënohet 20-vjetori i vdekjes së tre vëllezërve Bytyqi, që kishin shtetësi amerikane të cilët u vranë barbarisht nga forcat serbe gjatë vitit 1999, është shfaqur një dokumentar i titulluar “Derisa të vendoset drejtësi: Një premtim për vëllezërit Bytyqi”. Bëhet fjalë për vëllezërit, Ylli, Mehmet dhe Agron Bytyqi, …

Më shumë

Unifikimi diplomatik Tiranë – Prishtinë po e shqetëson edhe Rusinë

Kosova dhe Shqipëria kanë ndërmarrë hapat fillestarë drejt unifikimit të misioneve diplomatike e konsullore. Të dy qeveritë kanë nënshkruar një marrëveshje të përbashkët e cila përcakton ngritjen e “Grupit Ndër-Ministror për Përfaqësim të Përbashkët Ndërkombëtar” dhe “Këshillin e Përbashkët për Planifikim Strategjik”. Me këtë marrëveshje, sipas zyrtarëve të të dyja …

Më shumë

Marrëveshja Kosovë-Shqipëri çmend Ivica Daçiqin

Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiq, ka folur sot në Sarajevë për marrëveshjen mbi bashkimin dhe koordinimin e politikave të jashtme të Prishtinës dhe Tiranës, e cila përfshin ambasadat e përbashkëta. “Paramendoni nëse Serbia tani do të nënshkruajë një marrëveshje të tillë me Republikën Serbe,” tha ai në një …

Më shumë

A është AXHENDA SOROS PËR RRËNIMIN, FALIMENTIMIN DHE SHPOPULLIMIN E SHQIPËRISË

A është AXHENDA SOROS PËR RRËNIMIN, FALIMENTIMIN DHE SHPOPULLIMIN E SHQIPËRISË veç vazhdimi në një version postmodern i Memorandumit të Vaco Çubrilloviçit të 1937 “DËBIMI I SHQIPTARËVE” i zhvendosur në territorin e Shqipërisë përderisa Kosova është në duart e Amerikanëve? Memorandumi i Vaso Çubriloviç “DËBIMI I SHQIPTARËVE” iu paraqit Qeverisë …

Më shumë
Loading...