Kryefaqja / Shqipëria e Bashkuar (page 30)

Shqipëria e Bashkuar

Harry Bajraktari: Udhëheqësit e Kosovës të mos i japin asgjë Serbisë gjatë bisedimeve

Aktivisti shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Harry Bajraktari, ka folur për marrëveshjen gjithëpërfshirëse për paqe që synohet të arrihet mes Kosovës dhe Serbisë. Bajraktari, gjatë një interviste në emisionin “Pressing”, në televizionin T7, ka porositur udhëheqësit e Kosovës që “të mos i japin asgjë Serbisë” gjatë bisedimeve. Serbët, …

Më shumë

(Mos)Kapitullimi i Serbisë me Marrëveshjen e Kumanovës

“Nuk kemi kapitulluar”, thonë gjeneralët serb, njëzet vjet nga (mos)Marrëveshja Tekniko-Ushtarake e Kumanovës, sipas të cilës Ushtria dhe Policia serbe u detyruan me forcë të tërhiqen nga Kosova, si thuhej asokohe, për motive humanitare. Ndërkaq, bazuar në të drejtën ndërkombëtare, ndërhyrja në një shtet sovran, të njohur nga gati të …

Më shumë

William Walker: Zhvillimet pas Reçakut çuan në pavarësimin e Kosovës

Diplomati amerikan dhe miku i kosovarëve, William Walker, ka kujtuar Kosovën para 20 vjetëve, duke theksuar rëndësinë e jehonës ndërkombëtare të Masakrës së Reçakut. Walker ishte personi i parë ndërkombëtar që e quajti Masakrën e Reçakut të vitit 1999 “gjenocid të kryer ndaj shqiptarëve”.E SPONSORUAR Blej dyshek Dormeo prej vetëm …

Më shumë

Nishani e Jahjaga shpallen “Qytetarë nderi” të Vitisë

Komuna e Vitisë sot shënon 20 vjetorin e çlirimit. Në aktivitetet që janë para pa për shënimin e kësaj dite, do të do të bëhet shpallja “Qytetar nderi” të Komunës së Vitisë për ish-presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani dhe ish-presidenten e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga.E SPONSORUAR Blej …

Më shumë

1791, Shqipëria deri në kufijtë e Thesalisë.

Informacioni i hartës: Der Südliche Theil Des Koenigreichs Albanien mit der Landschaft Thessalien. Nro. 22. Kolorierter Kupferstich [Pjesa jugore e Mbretërisë së Shqipërisë me pamje nga Thesalia ] Data: 1791 Autori: Franz Johann Joseph von Reilly (1766–1820) 1791, Shqipëria deri në kufijtë e Thesalisë.

Më shumë

Aleksandri i madh i Maqedonisë

Nga Marin Mema Autorët antikë që kanë shkruar apo kanë përmendur Aleksandrin e madh janë të shumtë, megjithatë ne do të rendisim disa prej tyre ose, thënë më qartë, më të rëndësishmit. Informacionet, sigurisht, kanë të bëjnë me origjinën dhe identitetin e tij. Përmes tyre, por edhe të dhënave të …

Më shumë
Loading...