Kryefaqja / Shqipëria e Bashkuar.AL

Shqipëria e Bashkuar.AL

Eurodeputeti bullgar godet Maqedoninë: Historia juaj është e rreme

Në mëngjes, e kam ftuar shokun Johannes Hahn për drekë në Strazburg. Dua të bisedoj me të në lidhje me situatën në Ballkanin Perëndimor dhe për ta informuar për marrëdhëniet Sofi – Shkup, shkroi eurodeputeti bullgar Andrey Kovaçev. Ky i fundit së bashku me ministrin e mbrojtjes Krasimir Karakacanovi kanë …

Më shumë

Ja pse u zgjodh 14 dhjetori për krijimin e Ushtrisë së Kosovës

Të premten, më datë 14 dhjetor, do të votohen tri projektligjet që kanë të bëjnë me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri. E krejt kjo ditë nuk është zgjedhur rastësisht nga institucionet e vendit, shkruan inFokus. 14 dhjetori ndërlidhet me një datë tejet të rëndësishme për historinë …

Më shumë

Paralajmëron Spartak Ngjela: Rama do përfundoj te bunkeri si Hitleri, na foli si kreu i një bande

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, ka komentuar sërish protestën masive të studentëve, duke paralajmëruar se korrupsioni shqiptar po dridhet. Përmes një mesazhi në rrjetet sociale, Ngjela zbërthen atë që fshihet pas tetë kërkesave të studentëve, duke thënë 8 pikat janë të lidhura, dhe në këtë lidhje ato shkallmojnë korrupsionin e rektorateve dhe …

Më shumë

SHBA-JA I NDANË KOSOVËS EDHE 70 MILIONË DOLLARË

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë ndarë Kosovës edhe 70 milionë dollarë në kuadër të programit për sfidat e mijëvjeçarit. Këtë lajm e morri kryeparlamentari Kadri Veseli i cili ndodhet në Uashington në një vizitë zyrtare. Ndërkohë, paradite, sipas kohës lokale në SHBA, kryeparlamentari Veseli është takuar me senatorin …

Më shumë

Vetëvendosje përkrah protestat kundër Edi Ramës

Lëvizja Vetëvendosje po mbështet protestave masive të studentëve në Tiranë, kundër pushtetit. Zyrtarë të VV’së kanë bërë publike në rrjetet sociale përkrahjen që po ua japin studentëve shqiptarë, të cilët po protestojnë masivisht. Anëtarja e kryesisë së VV’së, Tinka Kurti, ka qenë pjesëmarrëse e kësaj proteste të premtën. “Në protestat …

Më shumë

Ultrafashisti cigano-serb Vulin frikësohet nga Ushtria e Kosovës

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, gjatë takimit të sotshëm në Beograd me ambasadorin gjerman Thomas Schieb, ia ka shfaqur atij frikën nga formimi i Ushtrisë së Kosovës. “Formimi i Ushtrisë së Kosovës për Serbinë është absolutisht i papranueshëm dhe përbën rrezik për tërë rajonin”, e citojnë mediat e Beogradit …

Më shumë

Hardinaj-Mogherinit: Ti e shkatërrove dialogun

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, është shprehur ashpër ndaj Fredrika Mogerini, të cilës i ka bërë me dije se nuk qojnë peshë deklartat e saj për shkëmbimin e territoreve. Sipas tij Mogehrini e ka mbyur dialogun, në vend që ta ndihmonte të ecte përpara. “Zonja Mogherini, e ka mbyur dialogun, …

Më shumë
Loading...