Kryefaqja / Shqipëria e Bashkuar.AL (page 121)

Shqipëria e Bashkuar.AL

30 arsye pse jetoj ende në Shqipëri

Nga Eva Kushova Se këtu kam prindërit, motrat, vëllain, të afërmit e mi. Se flas kudo gjuhën time. Se kurrë nuk ndihem e vetmuar. Se kemi det, mal, natyrë të mrekullueshme dhe shumë ditë me diell. Se kemi histori të lashtë të admirueshme. Se kafenetë e lagjes i njoh me …

Më shumë

Ja lista me 157 emra origjinalë ilirë për fëmijën tuaj (Foto)

Mos u mendoni shumë të gjeni emra të huaj e “modern” për fëmijën tuaj. Kjo është një listë me emra të vjetër ilirë të cilët janë fantastikë, tingëllojnë bukur, më kryesorja, rrjedhin nga historia jonë e lavdishme. Janë emra shumëdomethënës, shumicën e të cilëve mund të mos i kemi dëgjuar. …

Më shumë

Tuzi nga sot zyrtarisht do të marrë statusin e Komunës

Ndryshimi i statusit nga Komunë e Kryeqytetit në Komunë me vetëqeverisje të plotë bëhet në bazë të ndryshimeve të Ligjit për organizim territorial, i cili u votua në Parlamentin e Malit të Zi vitin e kaluar. Në bazë të këtyre ndryshimeve, zgjedhjet e para duhet të zhvillohen brenda 90 ditëve. …

Më shumë

Shkollat pa nxënës në Strugë, në Frëngovë vetëm 13 filloristë

Drejtori i shkollës fillore “Ashim Agushi”,z.Shefi Cenka tregon për Struga Ekspres numrin e fëmijëve që do të ulen për herë të parë në bankat e shkollës. Z.Cenka tregon se vitin tjetër shkollor 2018/2019,të gjitha fshatrat toske së bashku,që janë, përfshirë këtu Ladorishti,Frëngova,Zagraçani, Shumi dhe Teferiçi do të kenë vetëm 67 …

Më shumë

Rënie e numrit të nxënësve shqiptarë në Bujanoc

Në Bujanoc edhe sivjet është vërejtur rënie e numrit të nxënësve shqiptarë që vijojnë mësimin në nivelin fillor dhe atë të mesëm. Në Drejtorin Komunale për Arsim, thonë se zvogëlimi i numrit të nxënësve është pasojë e shumë faktorëve e veçanërisht migrimit të popullatës për shkak të mungesës së perspektivës …

Më shumë

Krimet turko-osmane ndaj shqiptarëve: Masakra e Manastirit, kokat e shqiptarëve u dërguan në Stamboll

Serasqeri i Rumelisë, Mehmet Reshit Pasha, për të zhdukur gjurmët e lëvizjes shqiptare kundër sundimit turk në jug organizoi një masakër çnjerëzore më dt. 30 korrik 1830. Ai thirri në Manastir krerët e Toskërisë kinse për t’ju dhënë rrogat e prapambetura nga lufta greke, ose për t’i nderuar me nishana …

Më shumë

Kastriot Berishaj: Korigjim të kufijve vetëm sipas aktit juridik të 28 nëntorit të vitit 1912

“Kufijtë e Shqipërisë së Bashkuar fillojnë tek Tre Gurët e Zinj në Prevezë dhe ngjiten lartë në veri te Molla e Kuqe afër Nishit në Toplicë, kurse mbarojnë te Guri i Kuq i Malësisë së Madhe në veriperëndim. Po këtë Shqipëri, me këto troje dhe me këta kufij shtetëror e …

Më shumë

Sheshi ‘Adem Jashari’ pa Adem Jasharin

Sheshi “Adem Jashari” në Prishtinë do të përurohet nesër në orën 19:00. Këtë e ka bërë të ditur kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti. Punimet për këtë shesh kanë filluar në mars të këtij viti, e planifikuar për të qenë në formën e një shëtitoreje. Sipas drejtorit të investimeve kapitale dhe …

Më shumë

Fenomeni negativ gjithmonë e më shumë në rritje!!!

Marinela Velaj Shqiptari gjithmonë e ka pas zakon të tradhëtoj gjakun, idealin, vatanin e vet! Dhe kjo për shkak të interesit personal që vlen shumë – shumë herë më pak se KRENARIA KOMBËTARE. – Për fat të keq njerëz të till ekzistojnë ende. Shqipëria është një Komb që ka shumë …

Më shumë
Loading...