Kryefaqja / Shqipëria e Bashkuar.AL (page 30)

Shqipëria e Bashkuar.AL

Dy raketa godasin Tel Avivin, kryeqytetin e Izraelit

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë se para disa momenteve dy raketa të lëshuara nga Gaza goditen Tel Avivin. Sipas dëshmitarëve të shumtë, shpërthimet mund të dëgjoheshin pranë kryeqytetit izraelit. Një zëdhënës ushtarak izraelit i cituar nga Reuters tha se incidenti ishte nën hetim. Mediat vendase njoftuan se disa …

Më shumë

Vulin vazhdon ankimin kundër themelimit të Ushtrisë së Kosovës

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin dhe zëvendës ndihmësi i sekretarit për mbrojte SHBA-së për Rusi, Ukrainë dhe Evroazi, Lora Cooper sot në Beograd ka biseduar për bashkëpunimin ushtarak dhe për situatën në Kosovës. Në takim, siç njofton gazeta e Beogradit “blic”, Vulin ka theksuar kontributin e SHBA-s në KFOR …

Më shumë

Thaçi e tregon emrin e personit që ekzekutoj Oliver Ivanoviçin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se prapa vrasjjes së ish-liderit serb, Oliver Ivanovic, qëndron “bosi” i krimitt në veri, Millan Radojicic. Duke folur në emisionin Zona e Debatit, presidenti Thaçi ka thënë se të gjitha indikacionet e instancave të sigurisë së Republikës së Kosovës, të çojnë tek ai …

Më shumë

Dita e Verës, festa e lashtë e tërë shqiptarëve

“Dita e Verës”, festë tipike shqiptare Më 14 mars gjithë Shqipëria feston “Ditën e verës” këtë festë të lashtë parafetare. Por qyteti i Elbasanit është epiqendra e kremtës së moçme pagane. Ky qytet identifikohet me këtë festë popullore, ku organizohen karnevale, panaire dhe veprimtari të ndryshme kulturore, si dhe gatimi …

Më shumë

Daçiq kërcënon për Trepçën: Mos luani me zjarr!

Të gjithë faktorëve ndërkombëtare qartë iu thënë se secili intervenim ushtarak, që dëmton marrëveshjen e Brukselit, me NATO-n dhe KFOR-it do të nxis reagimin e Serbisë, ka thënë ministri i punëve të jashtme Ivica Daçiq, shkruan “B92”. “Të gjithë e dinë se askush nuk guxon të luaj me zjarr dhe …

Më shumë
Loading...