Kryefaqja / DIASPORË

DIASPORË

Tri shqiptare synojnë ulëse në Parlamentin austriak

Në garën zgjedhore për 183 ulëset në Parlamentin e Austrisë janë edhe tri kandidate shqiptare. Drita Cacaj dhe Ina Rexhepi nga ÖVP (Partia Popullore e Austrisë) si dhe Serafina Demaku nga partia SPÖ (Partia Socialdemokrate e Austrisë). Kandidatet shqiptare kanë ftuar bashkëkombësit e tyre që të shfrytëzojnë të drejtën dhe …

Më shumë

Presidenti çmon At Antonio Belushin me Dekoratën “Nënë Tereza”: Të forcojmë identitetin tonë kombëtar

Në kuadër të nismës së ndërmarrë ”U’ jam Arbëresh”, Presidenti i Republikës, Ilir Meta vlerësot gjatë një ceremonie solemne klerikun, gjuhëtarin dhe atdhetarin e shquar arbëresh, At Antonio Belushin me Dekoratën e lartë “Nënë Tereza”. Kreu i Shtetit i akordoi këtë titull me motivacionin: ”Për kontributet e dhëna në përhapjen, …

Më shumë

Njihuni me australianin që zbuloi befasisht se është shqiptar

Një 29-vjeçar nga Australia ka rrëfyer historinë e tij prekëse sesi kuptoi që në fakt ka prejardhje shqiptare dhe nuk është australian. Të parët e Josiha Cameroon kishin migruar në Australi në vitet e 50-ta. Gjyshi kishte humbur jetën në një aksident në vendin e punës, ndërsa gjyshja kishte përfunduar …

Më shumë

Busti i Skënderbeut vendoset në Ukrainë, foto nga vendi që banohet prej 200 vitesh nga shqiptarët

Figura e  heroit kombëtar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, u përkujtua me dashuri e nostalgji nga komuniteti shqiptar në Karakurt të Ukrainës. Gjatë këtij manifestimi përkujtimor, komuniteti shqiptar në Ukrainë, e vendosi bustin e heroit kombëtar të kombit shqiptar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu në Karakurt, një fshat i Ukrainës banuar nga shqiptarët prej …

Më shumë
Loading...