Kryefaqja / DIASPORË (page 3)

DIASPORË

Kroaci / Hapet në Zagreb Lektorati i Gjuhës Shqipe

Në Zagreb do të hapet së shpejti Lektorati i Gjuhës Shqipe që i paraprinë Katedrës së Albanologjisë në Zagreb. Kështu ka njoftuar deputetja shqiptare në parlamentin kroat, Ermina Lekaj Prjlaskaj. “Të nderuar bashkëatëdhetarë, ju njoftoj që së shpejti në Fakultetin Filozofik në Zagreb do të hapet Lektorati i Gjuhës Shqipe …

Më shumë

22 vjeçarja shqiptare ka arritur të fitojë në zgjedhjet lokale në Belgjikë

Deniza Miftari është 22 vjeçarja shqiptare që ka arritur të fitojë në zgjedhjet lokale në Belgjikë. Ajo do të përfaqësojë komunitetin në Këshillin Komunal të qytetit Roeselare. Kjo është 22 vjeçarja shqiptare Deniza Miftari lindur në Gjilan, e cila sot ia ka dalë të bëjë realitet ëndrrën e saj për …

Më shumë

THEMELOHET SHKOLLA E PARË SHQIPE NË MODENA

Në Modena u inaugurua hapja e Shkollës së parë shqipe. Lajmi bëhet i ditur nga Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko. “Shoqata Nënë Tereza“ ka punuar dhe bashkëpunuar me komunitetin shqiptar, duke promovuar në një vit iniciativa të ndryshme, por pa harruar asnjëherë objektivin parësor: hapjen e Shkollës shqipe. …

Më shumë

Votoni kandidatin shqiptar për Parlament të Gjenevës!

Kandidat Shqipëtar për Deputet në Parlamentin e Gjenevës në listën Nr.3,të PS,GE me 15 04 2018.Ju falënderon për mbështetjen e përkrahjen morale ku me votën e juaj të shenjët e llogarit të jet nji prej të zgjedhurve Deputet, dhe të bëhët zëri shqiptar në mbeshtetje te komunitetit shqiptar. Të drejtë …

Më shumë

Histori e shkurtër e Sicilisë

Pozitën strategjike të Sicilisë në Detin Mesdhe e ka paguar shumë rëndë populli i saj me pushtime shekullore nga fuqitë e huaja, siç ka shkaktuar ngritje edhe rënien e secilës prej të tyre deri në shekullin VIII para erës sonë.  Emri “Sicili” mendohet të ketë ardhur nga Sikelët, njëri nga …

Më shumë

Në Bronx të New York-it u zyrtarizua Dita e Plisit

Me 15 Korrik u mbajt manifestimi “DITA E PLISIT”, i organizuar nga fondacionet:Albanian American Society Foundation Inc. Son’s & Doughters of Albania in America, Albanian Community Center, në bashkëpunim me Ruben Diaz Jr, President Borough of the Bronx, gjithashtu pjesëmarres ishte edhe Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar dhe shumë veprimtarë …

Më shumë
Loading...