Kryefaqja / TË NDRYSHME (page 2)

TË NDRYSHME

Ligjërimi i Nolit në një gosti shqiptare

Për një ushqim vegjetarian Zoti dollibash, zonja dhe zotërinj! Jam shumë i lumtur që ndodhem mes jush këtë mbrëmje në këtë banket. Para se të vazhdoj më tej, dëshiroj të shpreh vlerësimin tim për këtë darkë të shkëlqyer që ju, zonja, na keni servirur me akullore si ëmbëlsirë. Për akulloren …

Më shumë

Nënë Tereza dhe lidhjet e saj me Zvicrën

“E dashtuna Tezja Lis! Më 26 t’kti mujit po nisem prej Shkupit. S’po muj mos me ju shkrue dy tri reshta tuj da prej jush. Lamtumir; e dishroj qi Zoti ju nep shka tju dishron zemra. Pritni t’faluna ma t’përzemerta Gonxhja” është shkresa (kartolina) e parë që dihet e Gonxhe …

Më shumë

“Epiri nuk ka qenë kurrë grek”, ja argumentet dhe faktet

Në fillim të vitit 1941 Jakomoni, Mëkëmbësi i Mbretit, kërkonte nga Qeveria shqiptare një paraqitje të hollësishme të problemit të kufijve shqiptarë e të territoreve që, për arsye të ndryshme, duhej të ishin pjesë e Shtetit shqiptar në kuadrin e Perandorisë së Romës. Pas kësaj qeveria e Vërlacit kishte ngritur …

Më shumë

Shqiptari ndryshon historinë, zbulon si janë ndërtuar piramidat

Njerëzimi i mahnitur ndër shekuj para madhështisë së piramidave dhe në mungesë të aftësisë për të kuptuar misterin e mënyrës së ndërtimit të tyre në një epokë ku teknologjia mungonte, ka hedhur hipoteza të ndryshme të përballueshme për arsyetimin e masës apo për imagjinatën njerëzore. Hipoteza që fillojnë me mitologjiken: …

Më shumë

Arkeologjia e Prevezës dhe Papa nga Preveza

Shkruan: Gëzim LLOJDIJA Shqiptarët kanë prodhuar personazheve të tilla të shenjta si Shën Eleutherius, Papa Klementi XI, Shën Dardani,Shën Jeronimi, Shën Ashtin. Nikopolis është e vendosur në gadishullin e Prevezës. Disa arkeologë pohojnë se ky është qyteti i pranishëm në Prevezës. U themelua nga Octavianus Augustus) pas betejës detare të …

Më shumë

Ismail Kadare: Skënderbeu nuk luftoi myslimanët, por osmanizmin. Shqipëria do bëhet faktor i klasit të parë në Ballkan, para Greqisë

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare ka bërë komentet e tij rreth debateve më të fundit për Skëndërbeun duke hedhur poshtë tezën se heroi kombëtar luftoi dhe përndoqi myslimanët. Në një intervistë për Eni Vasilin, Kadare tha se ka një boshllëk të lënë nga komunizmi rreth debatit se çfarë përfaqëson Skëndërbeu. …

Më shumë

Kalaja e Skënderbeut, gjatë viteve dhe historisë!

Vitet e fundit Kepi i Rodonit është kthyer një nga destinacionet më të vizituara, jo vetëm nga shqiptarët, por edhe nga turistët e huaj të cilët mezi presin të kombinojnë relievin bregdetar me atë kodrinor apo malor. Kepi i Rodonit, përpost terrenit kodrinor dhe vijës së bukur bregdetare që ka, …

Më shumë
Loading...