Kryefaqja / TË NDRYSHME (page 4)

TË NDRYSHME

Kanti: Mosmirënjohja është thelbi i poshtërsisë

Kanti është filozofi gjerman i shekullit të 18-të (1724-1804). Mendimtar i Iluminizmit gjerman (Aufklärung), i mirënjohur kryesisht për librin e tij “Kritika e arsyes së pastër”, por edhe për refleksionet e tij mbi moralin, estetikën dhe politikën. Fëmija i katërt i një familjeje prej njëmbëdhjetë fëmijësh, ai lindi dhe vdiq në …

Më shumë

“Unë, Bali Bajram Nokshiqi Mekuli, jam shqiptar! Besimi i shqiptarit është Shqipëria. Malazezët e nervozuar i dogjën një kryq në ballin e tij…”

Bali Bajram Nokshiqi – Mekuli (1860-1944) ishte një patriot dhe martir shqiptar i cili vdiq duke luftuar forcat malazeze në kufirin shqiptaro-malazez. Ai gjithashtu luftoi në Betejën e Nokshiqit(1879-1880) dhe gjatë pavarësisë shqiptare të vitit 1912 në zonat e Plavës dhe Gucisës.  Ai vdiq gjatë Luftës së Dytë Botërore me flamurin shqiptar në dorë. …

Më shumë

Zbulohet armiku i fuqishëm natyral kundër kancerit

Në zbulimin, i cili mund të ketë rëndësi të madhe për fushën mjekësore, shkencëtarët kanë gjetur armikun e fuqishëm natyral kundër kancerit. Bëhet fjalë për një zbulim të rëndësishëm, ku thuhet se kokrrat e kuqe në afërsi të Kuinslendit në Australi vrasin qelizat e kancerit shumë shpejt, shkruan “Diply”. Bëhet …

Më shumë

Njihuni me pajisjet e ushtarit special të Shqipërisë

Pajisjet e një ushtari të njësive special të Ushtrisë Shqiptare peshojnë 40 kilogramë ndërsa në mesin e tyre janë renditur dhjetëra aksesorë. Pajisjet janë prezantuar në një video material të Ushtrisë Shqiptare. Arma kryesore është automatiku Amerikan M4A1 i cili shoqërohet me 8 krehër me fishekë dhe shënjestër hartografike. Arma …

Më shumë

Çfarë i bëni trupit nëse pini 6 kafe në ditë?

Të pini gjashtë filxhanë kafe në ditë ulë rrezikun e zhvillimit të sklerozës së shumëfishtë, sugjeron një hulumtim.Një studim i 7,000 njerëzve gjeti se u pa një rënie e rrezikut prej 30% nga prekja nga ky kusht, nëse ata pinin më shumë se 900ml kafe në ditë. Kjo sasi, që …

Më shumë

Foto të rralla – shqiptarët e Prizrenit e Prishtinës para 100 viteve – tregojnë mjerimin pas pushtimit osman

Faqja e titulluar “Fotografitë që kanë bërë historinë”, ka publikuar disa imazhe të realizuara nga filatropisti francez Alber Kahn përgjatë vizitës së tij në Kosovë dhe Shqipëri.Në vitin 1909 bankieri milioner francez dhe filantropisti Albert Kahn ndërmori një projekt ambicioz për të krijuar një koleksion fotografik të popujve, dhe për …

Më shumë

Ninullat shqiptare, në arkivat e Muzeut të Londrës

Ninullat ose këngët e djepit të popullit shqiptar, do jenë nga sot e tutje pjesë e arkivit të Muzeut të Londrës, i cili pasqyron historinë dhe traditat kulturore të komuniteteve te ndryshme që banojnë prej shekujsh në metropolin britanik. Ky muze në bashkëpunim me shoqatën shqiptare “Shpresa Programme”, organizuan projektin …

Më shumë