Kryefaqja / TË NDRYSHME (page 5)

TË NDRYSHME

Numri i bizneseve Shqipëri-Kosovë, ende i ulët

Shkëmbimet e pamjaftueshme tregtare dhe barrierat e vazhdueshme kufitare kanë ndikuar që të mos ketë një numër të balancuar të bizneseve ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës. Tregtia dhe turizmi janë bizneset më të shpeshta të bizneseve nga Kosova që veprojnë në Shqipëri, e njëjtë është edhe për …

Më shumë

‘Turku e dinte se për me zotnue Shqipninë duhej përçamja’

At Zef PLLUMI Thuhet se n’ujë të turbullt gjuhet shumë peshk. Kur shqiptari fitoi lirinë, i hueji lëshoi grepin e përçamjes për me zanë shqiptarin. Ku ishte shqiptari? Ndër katër vilajete. Turku e dinte mirë se për me zotnue Shqipninë e vetmja rrugë ishte përçamja. Ai e vuni re këte …

Më shumë

Der Standard: Pse Austria kërkonte krijimin e shtetit shqiptar

Gazeta më e madhe e majtë austriake, Der Standard, ka bërë një shkrim të gjatë ku tregon dokumenta të vjetra arkivore sesi konsulantët austriakë dëshironin krijimin e një shtetit shqiptar. Të gjitha dokumentat pritet të dalin pas pak, nga historiani Oliver Schmidt. “Austria nuk dëshiron të intervenojë më në problemet …

Më shumë

Enciklopedia angleze çmend serbët dhe grekët: Shqiptarët më të vjetër në Evropën Juglindore

Në një koleksion antikuaresh disa vite më parë studiuesi Shyqyri Nimani hasi në një botim enciklopedik, mes fletëve të të cilit gjendeshin disa faqe kushtuar Shqipërisë. Një botim afro një shekullor. Nimani dëshmon se ra në këto gjurmë ndërsa hulumtonte mes këtyre antikuarave në qendër të qytetit jugor bregdetar dhe …

Më shumë

BBC: Bota mund të mësojë nga BESA shqiptare

Në një kohë kur refugjatët po mbushin kufijtë në të gjithë botën, duket se kemi shumë për të mësuar nga virtyti i mikpritjes shqiptare. Kështu e nis agjencia angleze e lajmeve BBC një artikull kushtuar Shqipërisë dhe virtyteve të saj. “Në të gjithë vendin ndërtuan kampe refugjatësh për të mbrojtur …

Më shumë

Gjendet në Athinë dyfeku prej floriri i Ali Pashë Tepelenës

Mediat në Greqi shkruajnë se është gjetur dyfeku mbi 200-vjeçar i Ali Pashë Tepelenës, themeluesit të Pashallëkut të Janinës. Dyfeku, i cili është i punuar me ar dhe argjend, daton në vitin 1804, kur Ali Pashë Tepelena ishte 64 vjeç. Mediat greke shkruajnë se dyfekun e kishte një familje e …

Më shumë

Emigranti shqiptar pastron vullnetarisht muzeun e Krujës

Jo të gjithë e bëjnë, por rasti i Kastriot Shetës është jo vetëm për t’u përshëndetur, por edhe për t’u marrë shembull. Ai ka ikur nga Shqipëria në vitin 1993, ku r emigroi në Itali ku edhe punon në pastrimin me lëndë kimike të godinave dhe veprave të artit. Dy muaj më …

Më shumë

Die Welt u tregon gjermanëve gjërat që nuk i dijnë për shqiptarët

Prestigjiozja gjermane Die Welt ka shkruar një reportazhë të gjatë për vendin e Shqiponjave, që si hyrje fillon me rezymenë e historisë së Shqipërisë. “Jo më kot Papa Francesku zgjodhi Shqipërinë për vizitën e tij të parë në Evropë. Apostoli Paul duhet të ketë bërë misionin e tij kishtar në …

Më shumë

Ujë të Ngrohtë dhe Mjaltë për Shkrirjen e Dhjamit tek Beli

Kjo kurë e thjeshtë ndiqet me përpikmëri nga miliona njerëz në botë, me qëllim rënien në peshë dhe shkrirjen e dhjamit të tepërt. Por krahas rënies në peshë përfitimet për shëndetin dhe mirëqenien e gjithë organizmit janë të panumërta. Në këtë artikull do të mësoni për përfitimet që do të …

Më shumë

Perandoria Osmane hapi qindra shkolla serbe në Kosovë

Shekulli i nëntëmbëdhjetë u përmbyll me përpjekjet e pafrytshme të rilindësve për të siguruar shkolla shqipe në katër vilajetet me shumicë shqiptare në Perandorinë Osmane. Derisa mësimi shqip konsiderohej ilegal dhe ndaj arsimdashësve bëheshin persekutime nga më të ndryshmet, e njëjta nuk mund të thuhet edhe për shkollat serbe në …

Më shumë
Loading...