Kryefaqja / TË NDRYSHME (page 6)

TË NDRYSHME

Zbulohen malet më të mëdha se Mont Everesti

Malet mund të jenë krijuar nga përzierja kimike e shtresave të ndryshme brenda tokës.Një topografi më e madhe se ajo e Everestit është gjetur thellë brenda Tokës, shkruan Daily Mail. Të dhënat e valës së goditjes nga tërmeti i dytë më i madh në botë u analizuan për studimin e …

Më shumë

Ja pse duhet të pini lëng portokalli në mëngjes

Të gjitha lëngjet e freskëta të frutave janë jashtëzakonisht të pasura me materie bimore aq të nevojshme për organizmin, të ashtuquajtura tonutriente, të cilat na mbrojnë nga shumë sëmundje. Në këtë kuptim më i miri është lëngu i portokallit, i cili përmban rreth gjashtëdhjetë antioksidante natyrale, ndër të cilat më …

Më shumë

Die Welt/ “Grekët nuk janë gjë tjetër veç një miks turqish, sllavësh, bizantinësh dhe shqiptarësh”

Gazeta gjermane pranë partisë konservatore të Angela Merkel, Die Welt paralajmëron se “Greqia e ka shkatërruar edhe më parë rendin Europian” dhe “ka ringjallur teoritë racore të nazistëve”, në një artikull ku citohet historiani Jakob Philipp Fallmerayer, i cili ka thënë se “grekët nuk janë grekët e vërtetë”. Sipas gazetës …

Më shumë

Thoni lamtumirë kollës, këlbazës me këtë recetë popullore

Kjo recetë është jashtëzakonisht efektive për trajtimin e kollit të vazhdueshëm, e gjithashtu është njëqind për qind natyrale dhe e sigurt për t’u përdorur nga fëmijët dhe të rriturit. Karotat janë shumë të shëndetshme për personat me diabet, si dhe tek persona që vuajnë nga shtypja e lartë e gjakut. …

Më shumë

Fara e zeze ilaçi që shëron çdo sëmundje

SHËRIMI I PROBLEMEVE TË ZEMRES: Merrni 1/2 lugë vaj të farës së zezë të përzier me ndonjë pije të nxehtë ,te pihet përditë në mëngjes kjo do të bëjë të zgjerohen venat dhe arteriet. Shmangni ushqimet me yndyrë 2-* PËR SHËRIMIN E KOKË DHEMBJES: Ibnul Kajjimi në Librin e tij …

Më shumë

Konsumoni ujin sapo zgjoheni në mëngjes

Ju tashmë e dini se konsumimi i 7-8 gotave ujë çdo ditë është shumë e rëndësishme për shëndetin tuaj. Por, është edhe më e rëndësishme të pini një gotë uji sapo të zgjoheni në mëngjes, sepse kjo mund të ndihmojë në trajtimin e problemeve të ndryshme shëndetësore, dhimbjet e ndryshme, …

Më shumë

Çfarë i ndodhë trupit kur pini ujë me limon çdo mëngjes?

Uji me limon është një nga pijet më të shëndetshme që mund t’i konsumoni në mëngjes. Kjo pije freskuese ofron shumë përfitime shëndetësore, dhe është shumë e thjeshtë për t’u përgatitur: vetëm shtrydheni gjysmë limoni në një gotë me ujë të vakët. Limonët janë të mbushur me vitaminë C, magnez, …

Më shumë