Kryefaqja / TË NDRYSHME (page 7)

TË NDRYSHME

Kanti: Mosmirënjohja është thelbi i poshtërsisë

Kanti është filozofi gjerman i shekullit të 18-të (1724-1804). Mendimtar i Iluminizmit gjerman (Aufklärung), i mirënjohur kryesisht për librin e tij “Kritika e arsyes së pastër”, por edhe për refleksionet e tij mbi moralin, estetikën dhe politikën. Fëmija i katërt i një familjeje prej njëmbëdhjetë fëmijësh, ai lindi dhe vdiq në …

Më shumë

“Unë, Bali Bajram Nokshiqi Mekuli, jam shqiptar! Besimi i shqiptarit është Shqipëria. Malazezët e nervozuar i dogjën një kryq në ballin e tij…”

Bali Bajram Nokshiqi – Mekuli (1860-1944) ishte një patriot dhe martir shqiptar i cili vdiq duke luftuar forcat malazeze në kufirin shqiptaro-malazez. Ai gjithashtu luftoi në Betejën e Nokshiqit(1879-1880) dhe gjatë pavarësisë shqiptare të vitit 1912 në zonat e Plavës dhe Gucisës.  Ai vdiq gjatë Luftës së Dytë Botërore me flamurin shqiptar në dorë. …

Më shumë

Zbulohet armiku i fuqishëm natyral kundër kancerit

Në zbulimin, i cili mund të ketë rëndësi të madhe për fushën mjekësore, shkencëtarët kanë gjetur armikun e fuqishëm natyral kundër kancerit. Bëhet fjalë për një zbulim të rëndësishëm, ku thuhet se kokrrat e kuqe në afërsi të Kuinslendit në Australi vrasin qelizat e kancerit shumë shpejt, shkruan “Diply”. Bëhet …

Më shumë

Njihuni me pajisjet e ushtarit special të Shqipërisë

Pajisjet e një ushtari të njësive special të Ushtrisë Shqiptare peshojnë 40 kilogramë ndërsa në mesin e tyre janë renditur dhjetëra aksesorë. Pajisjet janë prezantuar në një video material të Ushtrisë Shqiptare. Arma kryesore është automatiku Amerikan M4A1 i cili shoqërohet me 8 krehër me fishekë dhe shënjestër hartografike. Arma …

Më shumë

Çfarë i bëni trupit nëse pini 6 kafe në ditë?

Të pini gjashtë filxhanë kafe në ditë ulë rrezikun e zhvillimit të sklerozës së shumëfishtë, sugjeron një hulumtim.Një studim i 7,000 njerëzve gjeti se u pa një rënie e rrezikut prej 30% nga prekja nga ky kusht, nëse ata pinin më shumë se 900ml kafe në ditë. Kjo sasi, që …

Më shumë
Loading...