Kryefaqja / KULTURË

KULTURË

“Ti Shqipëri, më ep nderë, më ep emrin shqipëtar”

Poezia ‘Bagëti e bujqësi’ nga Naim Frashëri. O malet’ e Shqipërisë e ju o lisat’ e gjatë!Fushat e gjëra me lule, q’u kam ndër mënt dit’ e natë!Ju bregore bukuroshe e ju lumenjt’ e kulluar!Çuka, kodra, brinja, gërxhe dhe pylle të gjelbëruar!Do të këndonj bagëtinë që mbani ju e ushqeni,O …

Më shumë

‘Nobeli amerikan’, Ismail Kadare fiton çmimin ndërkombëtar të Letërsisë ‘Neustad 2020’

Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare ka fituar Çmimin Ndërkombëtar Letrar “Neustadt” për vitin 2020. Kadare ishte përzgjedhur si një prej nëntë shkrimtarëve finalistë, të cilët konkuronin për këtë çmim. Çmimi, i cili ka një vlerë prej $50,000 është cilësuar si “American Nobel” dhe akordohet nga “World Literature Today”, e cila është …

Më shumë

Shqipëri, të qofsha falë, të kam mëmë e më ke djalë

ShqipËri, O Jetëgjatë Naim Frashëri  Shqipëri, o jetëgjatë,ty të kemi mëmë e atëdhe për ty do të luftojmëgjersa të të trashëgojmë.Për ty të gjithë, ditë dhe natë,mendohemi gjerë e gjatë,ti kurrë s’prishesh, s’shkretohesh,as drobitesh, as rrëgjohesh,më ke gjithë bukuritëe tëtëra mirësitë,ke fusha me lule shumë.lumenj të mëdhenj pa gjumë,male të …

Më shumë

Historia e gruas që rriti dy fëmijë nën këtë gurë

Guri i plakës, është një histori e cila duke u përcjellur brez pas brezi, jeton edhe sot e kësaj dite nëpër viset tona. Guri është çarë mespërmes nga një kompani franceze në vitin 1936, kur Jugosllavia e Versajës ndërtoi hekurudhën Prishtinë-Pejë, e cila është e qarkullueshme tash 80 vjet, transmeton …

Më shumë

– N’daq me gzue t’bukrën liri / mos shkel fis, as mik, as fe / pse n’kto sheja bota mbarë. / na dallon se jem shqiptarë…

Cilësohet poet kombëtar e njihet edhe si Homeri shqiptar. Gjergj Fishta (23 dhjetor 1871 – 30 dhjetor 1940), ishte frat françeskan, piktor, arkitekt, deputet, anëtar i Akademisë Italiane të Shkencave, kandidati i parë shqiptarë për Çmimin “Nobel” për Letërsi dhe mbrojtës i kauzës shqiptare në arenën ndërkombëtare. Fishta ka dhënë …

Më shumë

“Poema e Mjerimit” nga Migjeni

Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi,kafshatë që të mbetë në fyt edhe të zë trishtimikur shef ftyra të zbeta edhe sy t’jeshiltaqë t’shikojnë si hije dhe shtrijnë duert e mpitaedhe ashtu të shtrime mbrapa teje mbesintë tan jetën e vet derisa të vdesin. e mbi ta n’ajri, si në …

Më shumë

Poezia “Gjuha Shqipe” nga Gjergj Fishta

Porsi kanga e zogut t’verës,qi vallzon n’blerim të prillit;porsi i ambli flladi i erës,qi lmon gjit e drandofillit;porsi vala e bregut t’detit,porsi gjâma e rrfès zhgjetare,porsi ushtima e nji tërmetit,ngjashtu â’ gjuha e jonë shqyptare. Ah! po; â’ e ambël fjala e sajë,porsi gjumi m’nji kërthi,porsi drita plot uzdajë,porsi gazi …

Më shumë

Në Itali performohet vallja e Osman Takës

Në kuadër të festivalit multikulturor në Collecchio të Italisë, është performuar edhe vallja e Osman Takës, përcjell albinfo.ch. Në këtë valle, me koreografi nga Albert Bekja, vallëzuan prindër dhe të afërm të fëmijëve shqiptarë të grupit artistik “Mille Stelle”. Megjithëse nuk dihet shumë për jetën e tij, thuhet se Osman …

Më shumë

‘Forca dhe besimi yt nuk kanë moshë’

Nga Nënë Tereza Ki gjithnjë parasysh se lëkura rrudhet,flokët thinjene ditët bëhen vite. Megjithatë ajo çka është e rëndësishme nuk ndryshonforca dhe besimi yt nuk kanë moshë.Shpirti yt ështe ngjitësi i çdo rrjetëze merimangash. Pas çdo linje të mbërritjes është një linjë nisjeje.Pas çdo suksesi është një tjetër zhgënjim. Përsa …

Më shumë

Kadare: Pjekuria e mendësisë shqiptare bëhet me Migjenin

Ismail Kadare në librin e tij për Migjenin, shpalos në mënyrë intime gjithë mendësinë shqiptare të asaj kohe përmes vet fjalëve të Migjenit. Bëhet fjalë për 25 vitet pas pavarësisë së Shqipërisë, ku vendi ende nuk ishte ‘pjekur’ në asnjë aspekt të jetës ndërsa vetëlëvdatat nuk pushonin. Këtij populli po …

Më shumë
Loading...