Kryefaqja / KULTURË (page 11)

KULTURË

SKËNDERBE , O SKËNDERBE

Skënderbe , o Skënderbe pa më thuaj si më je, çfarë po ngjet vite shekuj kështu me ne.  hape varrin dhe shiko   krenarë plotë edhe njëherë tuajin komb edhe atdhe , Skënderbe , o Skënderbe , ti dhe tjerët legjenadarë  na keni lër pas histori , komb edhe të …

Më shumë

KOSOVA FITON ÇMIM SPECIAL NGA EUROPA NOSTRA PËR EPOSIN E KRESHNIKËVE

1 eposi i kreshnikeve Nga Zymer Ujkan Neziri/ Projekti hulumtues shkencor nga Kosova: Eposi i Kreshnikëve-monument i trashëgimisë kulturore shqiptare në Ballkan: Kosovë, Shqipëri, Mal i Zi ((Krajë dhe Malësi e Madhe),Maqedoni (zona Kumanovë-Kërçovë), Serbi (Preshevë, Bujanoc, Medvegjë), 2012-2015, është fitues i sivjetëm i Çmimit Special të Jurisë “Europa Nostra …

Më shumë

MIRËMËNGJESI O SHQIPËRI

Mirëmëngjesi o Shqipëri, ditë me diell ,apo ditë me shi, mund të pritet edhe befasi, ti më shpie në lumturi, tërë natën nëpër ëndrra  unë me ty flij, kur hapë sytë unë  të kam në brendi edhe përbri ,  unë një ëngjëll, që më krijoi Një Perëndi, më dha fat …

Më shumë

JEMI GATI O ATDHE

Jemi gati o atdhe, se po vjen e mira ndër ne,  po bashkohen sërish  troje , komb – atdhe. ti i njëjti , i gatshëm je,  të ndanë tokë det , qiell dhe dhe, por po vjen koha sërish për ne,  të gjitha trojet në një atdhe, Molla e kuqe …

Më shumë

FLAKADANËT E LIRISË

FLAKADANËT E LIRISË                        (kushtuar dëshmorit Fetah Gega që ra heroikisht në 2 maj 1999 gjatë luftës së Kosovës). Është ai ,i pavdekshmi, djali i Kosovës loke, sypatrëmburi me shokë shumë, vet liria e kësaj toke. Si luan në beteja, …

Më shumë

TË BIRTË E SHEKULLIT TË RI

Migjeni Na të birtë e shekullit të ri,  që plakun e lamë në “shejtnin” e tij  e çuem grushtin për me luftue  ndër lufta të reja  dhe me fitue…  Na të birtë e shekullit të ri,  filizat e një toke së rimun me lot,  ku djersë e ballit u pikonte …

Më shumë
Loading...