Kryefaqja / KULTURË (page 2)

KULTURË

Petro Marko: E dua Kosovën gjer në dhimbje

Dashuria për kosovarët më lindi në fillim të viteve tridhjetë. Njoha më parë Asim Vokshin, që ishte nëntoger i xhandarmërisë në rrethin e Gjirokastrës, kur unë isha mësues në Dhuvjan të Dropullit, më 1932. Më vonë, nëpërmjet Asimit, në Tiranë njoha Bedri Pejanin, Ali Kelmendin. Dhe në Spanjë njoha shokët …

Më shumë

Tradhëtarët, “Lanë zonjën e lëvduar- E zunë një kurvë shtrigë, -Të ndyr’ e të mallëkuar, Të fëlliqur e të ligë. – Poezi nga Naim Frashëri

Shokë, kemi në mest tënëShum’ armik’ e trathëtorë!Popo! mos u qoftë thënë!Veç që s’kanë gjë në dorë. Harruanë mëmëdhenëDh’ e lanë kombinë tënëE një tjatërë na gjenë!Popo! mos u qoftë thënë! Lanë zonjën e lëvduarE zunë një kurvë shtrigë,Të ndyr’ e të mallëkuar,Të fëlliqur e të ligë. Lanë mëmën të …

Më shumë

Nata e fundit e jetës së Naim Frashërit

0 njerës, gjithë kështu do vdesim’. Do vijë dita që të mbulohemi në një gropë, që të na kalbenë e të na bëhenë hi dhe eshtërat! Ahere s’na ka për të mbeturë gjë nga këto poshtësitë e dheut! Akoma s’ish zbardhëlluarë kur u hap dera; sa pa marrë përgjigje, pritnja …

Më shumë

Faik Konica: Ç’është liria?

Ç’është liria? Ç’është liria? – Më mbetet pakë kohe akoma. Dua të marr shpatën, t’u çanj kokën gomarëve, edhe, në vend të trurit, të kllas këtë: ç’është liria? Te mos të kisha nisur këtë fletën, (gazetn Albania), vaftë në Djall! s’do të humbja kohën time të mësonj gomerave ç’është liria. …

Më shumë

Fjalë të urta nga Sami Frashëri

Mendimet e larta gjenden në fjalë të shkurtra. Më e bukura fjalë është e thjeshtë dhe e shkurtër, është fjalë që kuptohet më lehtësi dhe që ka kuptim të thellë e të hollë. Njeriun e bëjnë të përjetshëm veprat e tij. Detyra jonë kryesore ndaj njerëzisë është të studiojmë dhe …

Më shumë

‘Jemi verbue shpirtnisht, na mungon dashunia’

At Zef Pllumi ka shkruar: “Hapni sytë e shikoni realitetin me sy, shihni se jemi vendi ma i mbrapambetun i Europës e konkurojmë edhe për botën. Pse?… Mjerisht duket se tash shumë kohë ne nuk na punon logjika si tjerëve: i thurim lavde vedit për mbrapambetjen tonë, turpet i quejmë …

Më shumë

ETIMOLOGJI MBI FJALËN “BUKË”

Gjuha shqipe, etimologji mbi fjalën “Bukë”Gjuha e mbarë njerzimit, sigurisht që ka një fillesë, ka një origjinë, një  bërthamë, nga ku dolën “Bëlbëzimet” e para, tingujt njerzor, gërmat-simbol, elementë të së tërës-shëmbëlltyra, krijuar natyrshëm, pavetdije, thjeshtë në mes luftës për egzistencë, buroi kjo gjuhë mbi të vetmin dhe nga e …

Më shumë
Loading...