Kryefaqja / KULTURË (page 3)

KULTURË

‘Çdo Shqiptar krijon nji Shqipní mbas qejfit të vet’

Disa mendime nga Ernest Koliqi për shqiptarët që merren përditë me politikë! Mendime aktuale… Fjalë e foli… Shqiptarve, përgjithësisht, u pelqen politika. Jo aqë ajo qi me ânë të nji përpjekjeje vepruese ka qellim ndertues, por ajo qi shfren në bisedime tue ndejë në kafehâne ase rreth nji tryeze shtrue …

Më shumë

“Shqiptarët e mjerë presin që Europa të vijë sot a nesër t’i shpëtojë…”

Më poshtë një përbledhje e thënieve të Faik Konicsë, për Shqipërinë dhe shqiptarët. Sa e sa marrëzi, sa e sa poshtërsi e krime janë bërë në emër të së gjorës Shqipëri! Shqiptarët e mjerë presin që Evropa të vijë sot a nesër t’i shpëtojë. Është nevojë të themi, të bërtasim …

Më shumë

NJË KËSHILLË E VYESHME PËR TË RINJTË NGA HASAN PRISHTINA

Po sjellim këtu thënien e një shqiptari të madh e të papërseritshëm, Hasan Prishtinës: “Ti je i ri, me një të ardhme që unë ta uroj të lumtur për të mirën e Shqipërisë. Uroj që të jesh me shpirt të pastër, i papërlyer, me ideale të reja. Ti duhet të …

Më shumë

Çfarë humbe mos e kërko, ç’ke në dorë mos e lësho! 150 Fjalë të Urta nga Veriu i Shqipërisë

– Amanetin e mban toka. SHKODËR – Amanetin as deti nuk e mban, e qet në lëndinë. Dukagjin – Burri o të mbyt, o të fal; i ligu as të mbyt, as të fal. Shkodër – Besa asht ma e fortë se vdekja. KRUJË – Besa e burrit, pesha e …

Më shumë

Vallja Çame e grabitur nga grekët që e quajnë “Çamiko” (film)

Dëshira e fundit e Osman Takës i dënuar me varje: Unë dua një sufra dhe sazet e Filatit e Konispolit se do të kërcej një valle të burrave të Konispolit, dua orkestrën e Braho Salametit”. Si ia fali jetën Valiu i Janinës: Po ky është rrap, nuk kam parë burrë …

Më shumë

Ja lista me 157 emra origjinalë ilirë për fëmijën tuaj (Foto)

Mos u mendoni shumë të gjeni emra të huaj e “modern” për fëmijën tuaj. Kjo është një listë me emra të vjetër ilirë të cilët janë fantastikë, tingëllojnë bukur, më kryesorja, rrjedhin nga historia jonë e lavdishme. Janë emra shumëdomethënës, shumicën e të cilëve mund të mos i kemi dëgjuar. …

Më shumë

Lukova, perla e bregdetit shqiptar

Lukova është një fshat bregdetar në rrethin e Sarandës. Lukova, perla e bregut të Jonit, ku gjelbërimi i pafund bashkohet në harmoni të plotë me ngjyrën e kaltër të detit Jon, ku klima bregdetare gërshetohet mrekullisht me klimën malore, ku aroma e portokallit dhe e luleve shumëngjyrëshe lodron në krahët …

Më shumë

TRIPTIK PËR SHTJELLIMIN E DHEMBJES

Brahim Avdyli APO UDHËTIM NGA KOHA E SOTME E DERI NË ANTIKË (Shkrimi i pestë që e lexova nga Agron Iliriani) 1. Dhembja ime është një dhembje e veçantë. Ka shumë lloje të dhembjeve, por më madhja është kjo dhembje për çështjen kryesore e kombëtare, sepse me to nuk merret …

Më shumë

EDHE PERËNDIA TË DËNON KUR TRADHËTOHET ATDHEU

Brahim AVDYLI: (Shkrimi i katërt që e lexova nga Agron Iliriani) Kur më rrahnin armiqtë me gjëra të forta mbi trupin, kokën, brinjët, kudo që kapin goditjet e tyre, mua më zë rëndë alivania, të fiktë, apo e humbi terësisht vetëdijen. Atëherë nuk i dëgjoj aspak të mallkuarit nëse më …

Më shumë