Kryefaqja / KULTURË (page 4)

KULTURË

Vallja Çame e grabitur nga grekët që e quajnë “Çamiko” (film)

Dëshira e fundit e Osman Takës i dënuar me varje: Unë dua një sufra dhe sazet e Filatit e Konispolit se do të kërcej një valle të burrave të Konispolit, dua orkestrën e Braho Salametit”. Si ia fali jetën Valiu i Janinës: Po ky është rrap, nuk kam parë burrë …

Më shumë

Ja lista me 157 emra origjinalë ilirë për fëmijën tuaj (Foto)

Mos u mendoni shumë të gjeni emra të huaj e “modern” për fëmijën tuaj. Kjo është një listë me emra të vjetër ilirë të cilët janë fantastikë, tingëllojnë bukur, më kryesorja, rrjedhin nga historia jonë e lavdishme. Janë emra shumëdomethënës, shumicën e të cilëve mund të mos i kemi dëgjuar. …

Më shumë

Lukova, perla e bregdetit shqiptar

Lukova është një fshat bregdetar në rrethin e Sarandës. Lukova, perla e bregut të Jonit, ku gjelbërimi i pafund bashkohet në harmoni të plotë me ngjyrën e kaltër të detit Jon, ku klima bregdetare gërshetohet mrekullisht me klimën malore, ku aroma e portokallit dhe e luleve shumëngjyrëshe lodron në krahët …

Më shumë

TRIPTIK PËR SHTJELLIMIN E DHEMBJES

Brahim Avdyli APO UDHËTIM NGA KOHA E SOTME E DERI NË ANTIKË (Shkrimi i pestë që e lexova nga Agron Iliriani) 1. Dhembja ime është një dhembje e veçantë. Ka shumë lloje të dhembjeve, por më madhja është kjo dhembje për çështjen kryesore e kombëtare, sepse me to nuk merret …

Më shumë

EDHE PERËNDIA TË DËNON KUR TRADHËTOHET ATDHEU

Brahim AVDYLI: (Shkrimi i katërt që e lexova nga Agron Iliriani) Kur më rrahnin armiqtë me gjëra të forta mbi trupin, kokën, brinjët, kudo që kapin goditjet e tyre, mua më zë rëndë alivania, të fiktë, apo e humbi terësisht vetëdijen. Atëherë nuk i dëgjoj aspak të mallkuarit nëse më …

Më shumë

Nuk jam lypëse,jam nënë dëshmori

Babi të lutem do më dëgjosh Para se nga mësuesi im të kuptosh, Sot në mësime një orë mungova Një nënëloke në rrugë e ndihmova. Përball shtëpisë së kulturës Kjo nënëloke ishte ulur, Më zgjati dorën duke më thënë – Mi jep 50 cent bukë s’kam ngrënë. Unë njëhere nuk …

Më shumë

Rifat Muriqi – BURGU I JETËS SIME

(Sot pas 36 viteve vizitova burgun hetues në Pejë) Drangu i Portës kërciti unë brenda me hy dyert e korridorit te ftoftë mu hapen një nga një nga duart e gardianit të atëhershëm si dikurë në heshtje duke pri Dikur kur me shpinte për ne torturë dhe me kthente nga …

Më shumë

Shqiponja e burgosur nga ALKET TOTOSHI

Në kopshtin zoologjik shkova me tim bir Shumë kafshë pamë atë ditë. Për një moment djalin humba nga sytë U shqetësova pa masë, por pranë kafazit të shqiponjës kishte qëndruar. E më pyeti: “Babi pse shqiponja qëndron e mbyllur në kafaz?” Nuk di ç’të thoja o miqtë e mi, mbeta …

Më shumë

“Kapedanë dhe ushtarë trima”!

Lirinë nuk jua solla unë, por e gjeta këtu në mes tuaj, armët nuk jua ngjesha unë, por ju gjeta të armatosur, lirinë e kishit kudo, në kraharor, në ballë, në shpatë, e në ushtat! “Kapedanë dhe ushtarë trima”. S‘është as e re, as e papritun pamja që kam sot …

Më shumë
Loading...