Kryefaqja / KULTURË (page 5)

KULTURË

LEGJENDA PËR LIQENIN E KUQISHTES

Shkruan: Rifat Muriqi Tregim ( e thënë si përralë) Pak kujt i kujtohet edhe si legjendë, edhe unë do ta kisha harru përrallen që si fëmijë gjyshja ime ma kishte tregu por ngjarjet e kufirit ma zgjuan kujtesën. Kurse unë po e tregoj si prralle ashtu siq ma ka tregu …

Më shumë

Mehmet Musa: Shqipëria

E mendon kush vet me vete, Pse Shqipëria është e  ndare në gjashtë shtete Këtë  atdhe pse askush nuk e do Ne gjashte copa pse e ndanë? Pse te huajt po luajnë me ne dhe në gjashte grima e ndanë këtë  dhe, Çameri ku na ngele? Pa ty Shqipëria  nuk …

Më shumë

Vështrim libri: “E VËRTETA BËN ARMIQ” të autorit Xhemil Zeqiri

Shkruan: Avdi Ibrahimi Publicistika opinioniste e Xhemilit, sjell një risi autoriale ku shkrihet ngjarja politiko-historike e popullit shqiptar të ndarë nga trungu i Shqipërisë mëmë në pesë shtete, tragjik kjo e ardhur nga fqinjët tanë grabitqar e barbar, si dhe nga Fuqit e Mëdha në Konferencën e Londrës 1912-1913, që …

Më shumë

Ja në sa qytete ngrihet busti i Skënderbeut

Përgatiti: Xhildinho Ozuni Skënderbeu është heroi kombëtar i shqiptarëve, por tashmë prej shekujsh ai është bërë symbol i lirisë, pathyeshmërisë dhe mbrojtjes së krishtërimit. Kjo figurë historike ka vend mjaft të rëndësishëm në librat e historisë shqiptare dhe botërore, por edhe në art, në letërsi, artet vizuale, muzikë e kinematografi. …

Më shumë

Luftëtari i lirisë dhe kolaboracionisti!

Shkruan: Avdi Ibrahimi   Sapo kishte përfunduar lufta çlirimtare, vendi mbante akoma erën e shtëpive të djegura. Qe edhe prag vere, gruaja Nektarja kur e pa në oborr, pranë shtëpisë së djegur, qau në heshtje nga mallengjimi, deshte ta përqafonte por në sy të vjehrrit dhe vjerrës, nuk bëhej dote …

Më shumë

Shuhet Robert Elsie, amaneti: Dua të prehem në Shqipëri

Shkrimtarja dhe poetja Flutura Açkla sjell lajmin e hidhur, atë të ndarjes nga jeta të albanologut të shquar Robert Elsie. Njëherësh ajo i dërgon një letër Ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro, dhe Kryeministrit, Edi Rama, për amanetin e tij: “Dua të prehem në Shqipëri”: “Zonja Mirela Kumbaro, Ministre e Kulturës, …

Më shumë