Kryefaqja / KULTURË (page 9)

KULTURË

GËZUAR SHQIPTARË

Gëzuar shqiptarë mendjendritur , të lavdishëm dhe krenarë, kur kërkon atdheu  dhe kombi të bashkuar janë shqiptarë, mendje ndritur, trima ,legjendarë  një qëllim kemi  ribashkimin e atdheut  dhe kombit shqiptarë, gëzuar shqiptarë sot me në gezohen miliona zemra dhe  shpirtëra të pandarë, edhe ndër varre  dhe përjetësi legjendarë, ata na …

Më shumë

Një vepër e panjohur e Fan Nolit

NGA: MOIKOM ZEQO*Fan Noli, arkitekti dhe themeluesi i Autoqefalisë së Kishës Ortodokse Shqiptare ka shqipëruar mrekullisht shumë nga Librat e Shenjtë të Biblës. Pra, Fan Noli është një figurë buzukiane, dishepull i veprës misionare të Gjon Buzukut. Në shqipërimet biblike Fan Noli ka pasur parasysh se tekstet janë edhe në …

Më shumë

Zëri i vendlindjes

Çamëri e lashtë, më jep emrin “çam” Dhjetë jetë të kem, për ty janë pak Jemi larg prej teje, nëntë male mërguar Zemra na u bë det, det i varfëruar. Moj Zanë sypafjetur, amanet mbi breza  Zë i lashtë i fisit, beden mbi bedena, Zgjohesh thellë dhimbjes Çamëri martire  Ke …

Më shumë

Naim Frashëri: Dëshira e vërtetë e shqiptarëve (1886)

O ju bij të mëmëdheut, ju o patriotë trima, Luftëtarë të dëgjuar edhe po kaqë të urtë, Të bashkuar si vëllezër neve jemi kurdoherë, Krahë të vendit të shtrenjtë edhe besnikë ndaj kombit.  Dhe kështu lipset të jemi, si përherë të bashkuar, E Ca më shum’ sot që tirani mezi …

Më shumë

Nue Perlleshi (Beteja e Bokshiqit)

Marshall Tita ne kam na u qu Komitetit ju ka drejtu Qe tri vjet lufta ka maru Veq Kosova hala su qetsu Deri sod gjith kem fitu Qdo anmik qe e kem shkatrru Veq një çetë n`Kosov ka metë Sulmon ushtrin funksionar na i vret Kur ti teket sa her …

Më shumë

Dy Poezi

Shkruan: Fadil Shyti                                                         FLAKADANIT!  (Kushtuar mësuesit dëshmor, shokut tim të punës,Jashar Begut) Bujaria jote, nuk matej dot,  Me lartësitë e maleve të “Majdanit”! …

Më shumë
Loading...