Kryefaqja / LAJME

LAJME

Presheva i përgjigjet Sheshelit: Mirë se vjen në Shqipëri! Para se të nisesh, mësoje shqipen!

Në programin mëngjesit “Mirëdita Serbi”, në Televizionin “Hepi” ishte i pranishëm presidenti i Partisë Radikale Serbe Vojislav Sheshel, i cili, midis tjerash, tha se ka në plan të blejë një shtëpi në qendër të Preshevës, transmeton gazeta beogradase “Alo”. Duke folur për Kosovën dhe “Metohinë”, Sheshel tha se ajo duhet …

Më shumë

Austria ia rikujton Serbisë se Kosova është kusht për anëtarësim në Bashkimin Evropian

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka takuar homologun e tij austriak, Alexander Van der Belen. Gjatë ditës së sotme presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq është takuar me presidentin e Austrisë, Alexander Van der Belen, transmeton lajmi.net. Gjatë këtij takimi presidenti serb Aleksandar Vuçiq, i ka kërkuar homologut të tij austriak, …

Më shumë

Tsipras pranon dorëheqjen e Kotzias, merr vetë edhe postin e ministrit

GREQI- Një ditë pas përplasjeve me ministrin e Mbrojtjes Panos Kamenos për marrëveshjen e Prespës, ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos Kotzias ka dhënë dorëheqjen. Mediat greke raportojnë se Kotzias ishte i pakënaqur për faktin se kryeministri Alexis Tsipras nuk e mbështeti atë kundër sulmeve nga Kammenos, i cili është …

Më shumë

Biserko e zbulon se Rama punon për planet e Serbisë!

Muajt e fundit, në deklarimet e saj publike, Sonja Biserko ka qenë mjaft e aktive kundër idesë së Aleksandar Vuçiçit dhe Hashim Thaçit për ndarjen e Kosovës. Presidenti serb Vuçiç e quan projektin e tij ndarje me shqiptarët, ndërsa kolegu i tij kosovar Thaçi flet për korrigjim të kufijve dhe …

Më shumë

Skënderbeu, figura më e respektuar e historisë kombëtare

Është mbajtur konferenca shkencore ndërkombëtare, kushtuar 550-vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, ku është vlerësua lart figura e tij në unifikimin e popullit shqiptar. Drejtori i Institutit të Historisë “Ali Hadri” Sabit Syla ka thënë se Gjergj Kastrioti Skënderbeu hyri në skenën e historisë në një moment tepër kritik për …

Më shumë

Ja sa fituar Shqipëria nga turizmi

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, deklaroi dje në Këshillin e Investimeve se këtë vit të ardhurat nga turizmi do të arrijnë 2 miliardë euro. Ministri Ahmetaj tha se ky sezon turistik konsiderohet më i miri i shumë viteve, për shkak të numrit të lartë të vizitorëve dhe masave …

Më shumë

Rikandidimi i osmanliut Tërnava në krye të BIK’ut, reagon sindikata e organizatës

Sindikata e Bashkësisë Islame të Kosovës ka reaguar rreth atij që ai e ka quajtur “avaz i njëjtë i Kryesisë së BIK’ut rreth zgjedhjeve të radhës” në këtë institucion fetar. Sindikata e BIK’ut ka lëshuar një deklaratë për opinion, duke thënë se nga tereni ka marrë lajme se “edhe në …

Më shumë

Rikthehen kontrollet e dyfishta në kufirin Shqipëri – Kosovë

Janë rikthyer kontrollet e dyfishta në kufirin Shqipëri-Kosovë, në pikë-kalimin kufitar kryesor Morin-Vërmicë. Por ndryshe nga tre vjet më parë, kësaj radhe është Shqipëria që në mënyrë të njëanshme ka vendosur kontrollin e dyfishtë, ndërkohë që në pjesën e Kosovës kontrollet vazhdojnë si më parë, vetëm në hyrje të këtij …

Më shumë

Ushtria e Shqipërisë hap dyert për shqiptarët jashtë kufirit

Akademia Ushtarake e Shqipërisë do të hapin dyert edhe për shqiptarët e Kosovës. Lajmi është dhënë nga ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, e cila tha se duke filluar nga ky vit do të pranohen studentë në akademi edhe nga Kosova dhe vendet e tjera aleate. “Viti i ri akademik nis …

Më shumë

Vuçiq në panik nga formimi i ushtrisë së Kosovës dhe pranimit në Interpol

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se paralajmërimi nga Kosova se janë duke punuar në formimin e ushtrisë është duke i frikësuar serbët, raportojnë mediat serbe. Këto komente Vuçiq i bëri kur është pyetur nga gazetarët se si i sheh paralajmërimet nga Prishtina zyrtare, që këtë javë do të …

Më shumë