Kryefaqja / LAJME (page 10)

LAJME

Ambasadori amerikan e quan historik votimin për ushtrinë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, e ka quajtur ‘historik’ votimin e nesërm të tri ligjeve me të cilat Kuvendi i Kosovës do ta nisë procesin e transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri. Në një deklaratë të postuar në Twitter, Kosnett përsëriti …

Më shumë

Vuçiq: Mos e poshtëroni Serbinë dhe popullin serb

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është shfaqur shumë i stresuar një ditë para zyrtarizmit të Ushtrisë së Kosovës. Vuçiq nën siklet ka deklaruar se ishte detyrë e KFOR-it që ta shpërbëjë këtë ushtri. “Kosova është ankthi ynë më i madh, sidomos pas lëvizjes së Prishtinës për formimin e ushtrisë, e …

Më shumë

VUÇIQ PËR TRANSFORMIMIN E FSK-SË: SERBIA NË SITUATË TË VËSHTIRË

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë të enjten se shpreson që bashkësia ndërkombëtare e kupton se Serbia gjendet në një situatë të vështirë pas paralajmërimeve për formimin e ushtrisë së Kosovës por ka shtuar se është detyrim i autoriteteve serbe për të mbrojtur “krenarinë kombëtare” dhe jo për të …

Më shumë

LIMAJ: MUJË, USHTRIA PO BËHET NË PËRVJETORIN TËND

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka thënë se përvjetori i Mujës dhe 40 bashkëluftëtareve të tij këtë vit është më i veçantë. Limaj në një postim në Facebook ka shkruar se pikërisht në këtë ditë po realizohet një nga amanetet e dëshmorëve të UÇK-së, e që ishte Ushtria e …

Më shumë

NESËR SEANCA E KUVENDIT TË KOSOVËS PËR USHTRINË

Nesër në ora 10:00, do të fillojë seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës, për ushtrinë. R e n d i  i  d i t ë s 1. Shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Ministrinë e Mbrojtjes, 2. Shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Forcën e Sigurisë së Kosovës, 3. Shqyrtimi i …

Më shumë

Flamuj amerikanë vendosen dalje të Kaçanikut

Gjatë ditës së sotme me flamuj të Amerikës janë mbuluar dy anët e urës në dalje të Kaçanikut. Përplot me flamuj të Amerikës dje ishte mbushur sheshi i Prishtinës. Kujtojmë se simbolet e shtetit amerikan po vendosen në disa vende të Kosovës një ditë para se të votohet në Kuvend …

Më shumë

Zoti e bekoftë Kosovën, shqiptarët dhe Amerikën

Nga Gani Sadiku Zoti e bekoftë Kosovën dhe shqiptarët! Zoti e bekoftë Amerikën dhe amerikanët! Pas më shumë se 600 vjet robëri, vrasje, dhunime, persekutime të panumërta kundër shqiptarëve gjithmonë duarthat të Kosovës, pas një sakrifice të pashembullt të popullit shqipëtar në Europë, na erdhi radha edhe neve t’i kemi …

Më shumë
Loading...