Kryefaqja / LAJME (page 10)

LAJME

Lluka Qafoku: Çfarë e ndan Shqipërinë nga Zvicra dhe…

Nga Lluka Qafoku Mendoj (Enderroj) se Shqiperia ka nevoje te ngutshme per nje ndryshim rrenjesor te sistemit politik ne drejtim te nje demokracie sa me te drejtperdrejte, apolitike (pa parti apo klube klandestine politike, ose), te tipit te Zvicres, sic na meson Profeti kombetar Fishta, apo duke marre shembull per institucione …

Më shumë

Ahmeti: Me Pendarovskin president, fiton Maqedonia e Veriut

Kryetari i partisë më të madhe shqiptare në Maqedoni (BDI), Ali Ahmeti ka thënë se se me fitoren e kandidatit konsensual qeveritar Stevo Pendarovski fiton Republika e Maqedonisë së Veriut, NATO dhe Bashkimi Evropian. Ahmeti gjatë fushatës në Komunën e Bogovinës tha se ne si shqiptarë ka disa çështje që …

Më shumë

Reka: Albin Kurti nuk është si Imer Selmani

Blerim Reka kandidat i pavarur por i përkrahur nga opozita shqiptare BESA dhe ASH, në emisionin ”debat në kohë” tha se Albin Kurti nuk është si Imer Selmani pasiqë Albini është lider partie dhe deputet, kurse Imer Selmani Konsullt nderi i republikës së Shqipërisë gjë që nuk i ka hije …

Më shumë

Ndërsa rdikali Sheshel kërcënonte së në Kosovë nuk ka për të mbetë asnjë shqiptar, mbrapa tij qëndronte Vuçiqi

20 vjet më parë, në mars 1999, Vojisllav Shesheli duke folur në një tubim nacionalist në Beograd. Shikoni njeriun prapa tij. Është Aleksandar Vuciq, sot president i Serbisë duke dëgjuar, shkruan FMimages.net. Shesheli thotë: “Nëse ndodh që NATO na bombardon, nëse ndodh që agresioni amerikan na shkakton ne serbëve viktima, ateherë …

Më shumë

“Ka kapur sistemin e drejtësisë”/ Rama reagon ndaj Elez Biberajt

Kryeministri Edi Rama i ka kthyer përgjigje, deklaratave të drejtorit të “Zërit të Amerikës” për Euroazinë, Elez Biberaj, duke theksuar se deklaratat e tij janë etiketime fyese dhe të pabazuara në fakte. Rama i jep përgjigje edhe për akuzën se ka “minuar institucionet e pavarura, mbushur gjyqësorin me besnikë nën …

Më shumë

Ditmir Bushati përflitet si lider i Vetëvendosjes në Shqipëri

Ish-kryediplomati shqiptar, Ditmir Bushati, pritet të jetë një prej figurave kryesore të partisë Vetëvendosje në Shqipëri. Edhe filozofi i këtij subjekti politik, Elvis Hoxha, ka bërë me dije se që nga data 11 mars 2019 kanë dorëzuar pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor në Tiranë dokumentacionin dhe kërkesën për regjistrimin e …

Më shumë