Kryefaqja / LAJME (page 12)

LAJME

Gjermania dhuron 500 mijë euro për FSK-në

Sot në Ministrinë e Mbrojtjes, Faruk Geci, ushtrues i detyrës së Sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Christian Heldt, ambasador i Republikës Federale të Gjermanisë nënshkruan marrëveshje, me anë të së cilës Qeveria gjermane ndan një grand me vlerë 500 mijë eurovepër Forcën e Sigurisë së Kosovës, për …

Më shumë

Shqiptarja Arba Kokalari emërohet Zv.Presidente e Parlamentit Europian

Arba Kokalari zyrtarja e lartë me origjinë shqiptare është zgjedhur si Zëvendës Presidente e Parlamentit Europian për Partitë Popullore. Ajo e ka bërë të ditur lajmin edhe përmes rrjeteve të saj sociale, ku deklaron se do të jetë një prej raportueve përgjegjëse në krye të udhëheqjes së BE-së për vendin …

Më shumë

Ismail Kadare fiton Çmimin e madh Ndërkombëtar

Shkrimtari i madh Ismail Kadare është përzgjedhur fitues i Çmimit letrar “Pak Kyongni 2019”. Ceremonia për dhënien e këtij çmimi do të mbahet më 26 tetor 2019, në Qendrën Kulturore Toji të Koresë së Jugut. Kim Uchang, kryetar i komisionit përzgjedhës, tha se “punimet e Ismail Kadaresë i bëjnë lexuesit …

Më shumë

Merkel: Rekomandim pozitiv për Shqipërinë

Në konferencën për shtyp të Angela Merkelit me kryeministren e Serbisë, Ana Bërnabiq, një konferencë kjo që sapo ka përfunduar, kancelarja gjermane deklaroi se qeveria gjermane ka dhënë një rekomandim pozitiv lidhur me hapjen e Negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE-në, shkruan tch. Kancelarja u pyet lidhur …

Më shumë

Lorik Cana, futbollisti i talentuar dhe ish kapiteni i Kombëtares shqiptare, viziton vendvarrimin e Gjergj Kastriotit në Lezhë

Një vizitë për t’u mbajtur mend gjatë! Sot, na nderoi me praninë e tij futbollisti i talentuar dhe ish kapiteni i Kombëtares sonë, Z.Lorik Cana. Kjo nuk ishte një vizitë e zakonshme protokollare. Takimi u zgjat në kohë, sepse Loriku kishte një interes të jashtëzakonshëm për Historinë, Arkeologjinë dhe Trashëgiminë …

Më shumë
Loading...