Kryefaqja / LAJME (page 148)

LAJME

Komandanti i KFOR-it ia bën bajat Vuciqit: Boll ma!

Deklaratat kërcënuese të presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiq, po i sheh me mjaft shqetësim komandanti i KFOR-it në Kosovë, gjenerali italian Lorenzo D’Adrio. Ai ka ftuar të gjithë politikanët, në Serbi, që të ndalin kërcënimet e tyre,  pasi që edhe një deklaratë shumë e vogël mund të dërgojë në ndonjë …

Më shumë

Bechtel & Enka ndërton autostradë në Serbi me çmim përgjysmë më të lirë se në Kosovë

Sipas Ministrisë së Infrastrukturës së Serbisë, kompania e njohur amerikane në fushën e inxhinierisë, Bechtel, shpreson të fillojë ndërtimin e autostradës që do të lidhë Korridoret e Transportit Europian X dhe XI me territorin e vendit gjatë 2019.Në tetor, qeveria serbe nënshkroi një marrëveshje mirëkuptimi me kompaninë Bechtel për ndërtimin …

Më shumë

E arta Majlindë, me foto mbresëlënëse në Gjermani

Xhudistja kosovare, Majlinda Kelmendi edhe njëherë dëshmoi që është sportistja më e madhe e Kosovës dhe krenaria e këtij vendi. Ajo arriti që në Gjermani të ngreh lart flamurin e Kosovës.Ajo fitoi “Grand Slam”-in në Duesseldorf të Gjermanisë duke e mposhtur në finale mongolezen, Sosorbaram Lkhagvasuren. Me këtë fitore ajo …

Më shumë

Letër e hapur nga Grupi i heronjëve të Kumanovës: “Do ta ndjekim Gruevskin, Mijallkovin dhe Ali Ahmetin deri në fund të botës! Ne nuk kemi ardhur as për para, e as për përfitime por për të realizuar qëllimin kombëtar dhe për shkak të mosrealizimit të Marrëveshjes së Ohrit.”

Grupi i Kumanovës, përmes familjarëve të tyre ka dërguar një reagim publik. Në këtë reagim edhe një herë është bë kronologji e ngjarjeve të Kumanovës, kurse sqarohet edhe rasti i djeshëm, kur janë sulmuar Mile Janakievski dhe Spiro Ristevski. Poashtu u dërgohet mesazh i ashpër Nikolla Gruevskit, Sasho Mijallkovit, Ali …

Më shumë