Kryefaqja / LAJME (page 148)

LAJME

Flamuj amerikanë vendosen dalje të Kaçanikut

Gjatë ditës së sotme me flamuj të Amerikës janë mbuluar dy anët e urës në dalje të Kaçanikut. Përplot me flamuj të Amerikës dje ishte mbushur sheshi i Prishtinës. Kujtojmë se simbolet e shtetit amerikan po vendosen në disa vende të Kosovës një ditë para se të votohet në Kuvend …

Më shumë

Zoti e bekoftë Kosovën, shqiptarët dhe Amerikën

Nga Gani Sadiku Zoti e bekoftë Kosovën dhe shqiptarët! Zoti e bekoftë Amerikën dhe amerikanët! Pas më shumë se 600 vjet robëri, vrasje, dhunime, persekutime të panumërta kundër shqiptarëve gjithmonë duarthat të Kosovës, pas një sakrifice të pashembullt të popullit shqipëtar në Europë, na erdhi radha edhe neve t’i kemi …

Më shumë

Selimi: Te premten do ta votojmë ushtrinë dhe do të festojmë

Na ndajnë vetëm edhe dy ditë nga evoluimi i FSK-së në Forcat e Sigurisë së Kosovës. Data 14 e këtij muaji, pritet të jetë datë e veçantë sa i përket shtetndërtimit të vendit tonë. Të premten pritjet e qytetarëve janë të votohen tre projektligjet që kanë të bëjnë me mandatin …

Më shumë

Mogherini: Qëllimi ynë është që të gjitha shtetet e Ballkanit të hyjnë në BE

Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës e Serbisë dhe hapja e bisedimeve me Tiranën e Shkupin – janë detyra urgjente sipas Federica Mogherinit Përfaqësuesja e lartë e BE-së Federica Mogherini ka thënë, në një debat para europarlamentarëve, se integrimi i Ballkanit Perëndimor është njëri prej prioriteteve të politikës së jashtme evropiane, …

Më shumë

Shqiptari i parë që mund të bëhet deputet në Greqi

Një emër jashtëzakonisht i njohur për komunitetin shqiptar në mbarë Greqinë e sidomos në Athinë, Fatos Malaj, hidhet në betejën elektorale për t’u zgjedhur deputet në parlamentin grek, në zgjedhjet që pritet të mbahen në vitin 2019. Malaj kandidon me “ngjyrat” e Lëvizjes për Ndryshim – KINAL (ish-PASOK) në zonën …

Më shumë

Dalin dyshimet e para të vrasjes së shqiptarit në Athinë

Pas vrasjes së një shqiptari tjetër sot në Athinë, dalin të dhënat e para për rrethanat dhe motivet e këtij krimi. Nga këto të dhëna paraprake, mësohet se Policia e cila mbërriti në vendngjarje brenda disa minutash, ka raportuar se bëhet fjalë për larje hesapesh mes bandave të prostitucionit dhe …

Më shumë

Athinë: Vritet edhe një shqiptar me plumb në kokë

Edhe një vrasje e egër ndodhi në zonën e Omonisë, në Athinë, sot ne mbremje të mërkurën. Sipas informacionit, rreth orës 22:40 në mbrëmje, një njeri i panjohur kaloi para një kafeneje që ndodhej në rrugën e Kretës ne Sheshin Omonia dhe ka qelluar me arme me plimb në kokë, …

Më shumë

Euro News: Me bekimin e SHBA-vë Kosova do të formojë ushtrinë

Lëvizjet nga Kosova për të formuar ushtrinë e saj kanë zemëruar Serbinë fqinjë, e cila ka hedhur poshtë idenë e ndërhyrjes ushtarake. Në një votim të caktuar për të premten, parlamenti i Kosovës pritet të miratojë me lehtësi projekt-ligjin e paraqitur nga qeveria për të kthyer njësinë ekzistuese prej 4,000 …

Më shumë