Kryefaqja / LAJME (page 171)

LAJME

Një ditë pas takimit të zyrtarëve amerikanë me Thaçin e Haradinajn, ambasadori Kosnett jep edhe një porosi

Situata politike aktuale në Kosovë, me taksën e vendosur ndaj Serbisë dhe bllokimin e dialogut të Brukselit, ka bërë që administrata e Shteteve të Bashkuara të Amerikës të fokusojë politikën e saj të jashtme jashtëzakonisht shumë në rajonin e Ballkanit Perëndimor, veçanërisht në zgjidhjen e problemit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. …

Më shumë

Çmenduria fatale e Pacollit! Krahason Esat Pashën me Skënderbeun, në letrën e tij drejtuar serbëve

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë serbe për Kosovën, Marko Gjuriq i është përgjigjur shefit të diplomacisë së Kosovës, Behgjet Pacolli, pas letrës që ky i fundit i dërgoi dje presidentit serb Aleksandar Vuçiq. Por, Ministri injorant Behxhet Pacolli, bën parale absurde duke krahasuar Skënderbeun me figurën kontraverse Esat Pashën. Pacolli  …

Më shumë

Greqia ose ndryshe, Shteti i Arvanitasve

Libri historianit Jakob Philipp Fallmerayer,”Geschichte der Halbinsel Morea wahrend des Mittelalters” ku thuhet së popullsia greke u zevendesua gjatë përiudhes së dyndjeve sllave (350-800) pas krishtit. Raca e Heleneve është një ideologji e reme,por fortë mirë e manipuluare nga ana e tyre,të cilet dallohen për manipulatore dhe të pabesë. Asnje …

Më shumë

Fatmir Limaj e jep një zgjidhje rreth taksës

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, i cili është edhe bashkëkryesues i Delegacionit shtetëror në dialogun me Serbinë, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se taksa 100 për qind, e vendosur për mallrat me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, duhet të jetë pjesë e negocimit në …

Më shumë

Halil Kastrati e falë Naim Abazin: Të gjithë gabojmë!

Pas një deklarate kundrejt Halil Kastratit, këngëtari dhe prezantuesi kosovar, Naim Abazi u bë temë diskutimi në mediat online, veçmas në rrjetet sociale. Abazi ndër të tjera kishte thënë se Kastrati po bën ua ndërton familjeve në nevojë shtëpi me paratë e të tjerëve. Kjo bëri që ai të ‘sulmohet’ …

Më shumë