Kryefaqja / LAJME (page 19)

LAJME

Rama në mes të Rusisë kërkon njohjen e Kosovës nga Serbia

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, nga Moska deklaroi se nuk ka arsye që të mos njihet Kosova si shtet i pavarur. Në një konferencë të përbashkët për media me Ministrin e Jashtëm të Rusisë, Sergey Lavrov, ai tha se dyshja kane diskutuar edhe për çështjen e Kosovës. “Po kemi diskutuar …

Më shumë

Vdes Nexhmije Hoxha

Ndahet nga jeta në moshën 99 vjeçare Nexhmije Hoxha e veja e diktatorit Enver Hoxha. Nexhmije Hoxha ishte bashkëshortja e sekretarit të Parë të Partisë Komuniste të Shqipërisë dhe ish drejtoresha e Institutit të Studimeve Studimeve Marksiste-Leniniste pranë Komiteti Qendror të PPSH-së.Nexhmije Hoxha lindi më 8 shkurt të vitit 1921, …

Më shumë

Kurti kërkon nisjen e procedurës për shkarkimin e Presidentit Thaçi

Kryeministri Kurti, në opinionin e tij për nënshkrimin e marrëveshjes sekrete, ku FSK’së i ndalohet hyrja në Veri, thotë se presidenti Hashim Thaçi ka bërë shkelje të rëndë të Kushtetutës. Sipas Kurtit, këto janë bazë për nisje të procedurave të shkarkimit. Zyra e Kryeministrit njofton se është gjetur një marrëveshje …

Më shumë

Amerikanët paralajmërojnë sanksione për Serbinë

Departamenti i Shtetit Amerikan ka bërë thirrje sot të gjithë aleatëve dhe partnerëve të heqin dorë nga transaksionet me Rusinë që do të mund të sillnin deri tek vendosja e sanksioneve sipas aktit ligjor amerikan CAATSA. Kjo nuk është hera e parë që departamenti i shtetit amerikan ka paralajmëruar se …

Më shumë

Asamblisti poston video të një gurthyesi në Malishevë: Nuk është duke rënë borë, por pluhur nga ”Gurthyesi i Thaçit”

Kuvendi i Komunës së Malishevës në mbledhjen e mbajtur në janar të këtij viti, kishte marrë vendim për pezullimin e të gjitha vendimeve dhe pëlqimeve për operimin e kompanive të gurthyesve në territorin e komunës së Malishevës. Kuvendi Komunal kishte kërkuar po ashtu nga organet përgjegjëse që të marrin masa …

Më shumë

Vjosa Osmani kërkon njohjen e pavarësisë nga Vatikani

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, i kërkoi sot imzot Jean Marie – Speich, delegat apostolik për Kosovë, që t’ia përcjellë papatit mesazhin e qytetarëve të Kosovës dhe të institucioneve të saj që ta konsiderojë njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Selia e Shenjtë. “Njohja e pavarësisë së vendit …

Më shumë
Loading...