Kryefaqja / LAJME (page 2)

LAJME

Ushtria e Shqipërisë hap dyert për shqiptarët jashtë kufirit

Akademia Ushtarake e Shqipërisë do të hapin dyert edhe për shqiptarët e Kosovës. Lajmi është dhënë nga ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, e cila tha se duke filluar nga ky vit do të pranohen studentë në akademi edhe nga Kosova dhe vendet e tjera aleate. “Viti i ri akademik nis …

Më shumë

Vuçiq në panik nga formimi i ushtrisë së Kosovës dhe pranimit në Interpol

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se paralajmërimi nga Kosova se janë duke punuar në formimin e ushtrisë është duke i frikësuar serbët, raportojnë mediat serbe. Këto komente Vuçiq i bëri kur është pyetur nga gazetarët se si i sheh paralajmërimet nga Prishtina zyrtare, që këtë javë do të …

Më shumë

Ambasadori amerikan në Beograd: Kosova është shtet sovran

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Kyle Scott, tha se Qeveria e Kosovës “nuk është e ashtuquajtura qeveri, por është Qeveri e Kosovës, e cila është shtet i pavarur dhe sovran, me përfaqësuesit e saj të zgjedhur”. Siç raportojnë mediat serbe, ambasadori amerikan kështu iu përgjigj pyetjeve …

Më shumë

Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë tmerron serbët e grekët

NATO ka hyrë zyrtarisht në pjesën perëndimore të Ballkanit në një përpjekje për të bllokuar ndikimin rus. Kështu shkruajnë mediat e rajonit teksa njoftojnë se ka filluar puna në bazën ajrore të Kuçovës. Nga një varrezë e aeroplanëve të vjetër luftarakë ajo do të kthehet në një bazë logjistike për …

Më shumë

Kosova nuk dërgon libra në Luginë të Preshevës (VIDEO)

Nxënësit e Luginës së Preshevës edhe këtë vit do të kenë mungesë të teksteve shkollore në gjuhën shqipe. Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi tha se nuk kanë pasur mundësi të dërgojnë librat në këto komuna, ndërsa nuk kanë marrë vendim që librat të rrijnë në kufi për një periudhë të …

Më shumë

David Phillips: Amerika nuk e ka aprovuar korrigjimin e kufijve

Eksperti amerikan i politikës së jashtme, David L. Phillips, në një intervistë për “kallxo” thotë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë pajtuar për idenë e korrigjimit të kufijve të cilën Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është duke e avokuar tash e disa muaj nëpër Kosovë dhe jashtë saj. …

Më shumë

Gjergj Dedaj: Unë do të jem ambasador në Maqedoni, nuk mërzitëm çfarë thonë turqit

Muaj më parë Gjergj Dedaj, ishte propozuar të bëhej shef i misionit diplomatik të Kosovës në Maqedoni. Por, ky propozim duket se nuk i ka pëlqyer secilit zyrtar në shtetin fqinjë. Janë disa deputetë turq në Maqedoni, ata të cilët kanë bërë kërkesë që Dedaj mos të bëhet ambasador atje. …

Më shumë

Kosova shkatërron Maltën dhe merr kreun e grupit

Kosova ka shënuar fitoren e dytë në Ligen e Kombeve duke mundur me rezultat 3-1 Maltën në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë. Një ndeshje e dominuar nga Kosova ku pas shumë tentativave, Kololli gjen më në fund rrjetën në minutën e 30’ duke ndëshkuar portierin Hog. Zhegrova kishte rastin më …

Më shumë

Donald Lu: Shqiptarë faleminderit që e doni Amerikën por ju nuk e doni vendin tuaj!

Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu, ka falënderuar shqiptarët për vlerësimin e Amerikës. Por, ai në shkrimin e tij, ka thënë se shqiptarët nuk po tregojnë se e duan vendin e tyre, përcjell Bota sot.Ju drejtohem juve, për t’ju falenderuar për pjesëmarrjen masive në lotarinë amerikane. Kjo tregoi vlerësimin e …

Më shumë

Jep dorëheqje David Phillips: Nuk mund të marrë pjesë në planin e ndarjes së Kosovës

Eksperti i Politikës së Jashtme, David Phillips, njëherësh këshilltar për Marrëdhënie me Jashtë i angazhuar nga Hashim Thaçi, ka dhënë dorëheqje nga kjo detyrë. Ai ka thënë se ideja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, është alternativa më e keqe për zgjidhjen e problemeve mes dy vendeve. Philips …

Më shumë