Kryefaqja / LAJME (page 2)

LAJME

“Grekët” i vendosin kusht Shqipërisë për anëtarësimin në BE

Lideri i opozitës greke, Qiriakos Micotaqis ka kërcënuar Shqipërinë në lidhje me anëtarësimin në Bashkimin Europian. Micotaqis, i cili sipas sondazheve, pritet të zërë vendin e kryeministrit Aleksis Tsipras, është shprehur se perspektiva europiane e Shqipërisë kalon nëpërmjet respektimit të minoritetit grek. Në Kongresin e Demokracisë së re, Micotaqis foli …

Më shumë

Haradinaj ia thotë në sy Mogherinit: Kushdo që flet për korrigjimin e kufijve është armik i Kosovës

Takimi mes qeverisë së Kosovës dhe BE-së në Bruksel është shoqëruar me tensione. Kryeministri  Ramush Haradinaj u shpreh se ata që flasin për shkëmbim të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës janë armiq, një tezë kjo e mbështetur edhe nga përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini. Haradinaj tha: Kushdo që flet për kufijtë, …

Më shumë

Pas takimit në Bruksel, BE-ja flet për liberalizimin e vizave për Kosovën

Bashkimi Evropian ka thënë se vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën momentalisht është duke u shqyrtuar në Këshillin dhe Parlamentin Evropian. Pas takimit mes delegacionit të BE-së dhe delegacionit të Qeverisë së Kosovës të kryesuar nga kryeministri Ramush Haradinaj, BE nuk ka dhënë asnjë premtim për liberalizimin e vizave. …

Më shumë

Tensione në BE, Haradinaj nuk e tërheq vendimin për taksën

Takimi në Bruksel u përcoll me përplasje mes kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj dhe shefes së Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini. Kryeministri Haradinaj nuk ka lëshuar pe për heqjen e taksës 100 për qind ndaj produkteve nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.Kjo ishte edhe arsyeja e anulimit të …

Më shumë

Video/ I marrin mikrofonin nga dora, Taulant Muka largohet nga protesta

Akademiku dhe ish-zv.ministri i Arsimit, Taulant Muka është larguar nga protesta e sotme para kryeministrisë. Sapo ka tentuar të marrë fjalën, disa persona që ndodheshin pranë tij i kanë rrëmbyer nga dora mikrofonin dhe nuk e kanë lejuar të flasë. “Rinia shqiptare…” është dëgjuar Muka, dhe më pas i është …

Më shumë
Loading...