Kryefaqja / LAJME (page 20)

LAJME

Vetëvendosje e konfirmon: S’ka koalicion parazgjedhor me LDK-në

Ka kohë që Lidhje Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje kanë biseduar për një koalicion të mundshëm parazgjedhor. Por duket se me kandidimin e Vjosa Osmanit për kryeministre – ky bashkëpunim ndërmjet tyre së paku para zgjedhjeve ka marrë fund. Kështu ka bërë me dije ish-deputeti i Vetëvendosjes, Xhelal Sveçla. …

Më shumë

Serbët e alarmuar: Shqiptarët e Kosovës po blejnë jugun e Serbisë

“Shqiptarët në heshtje, ashtu si në Kosovë, janë duke blerë jugun e Serbisë!” Kështu e nis shkrimin e saj gazeta serbe “Espreso” sipas të cilës në Bujanoc, Preshevë, madje edhe në Nish, shtetas shqiptarë për çmime marramendëse, madje shpesh jorealiste po blejnë gjithçka që nga shtëpitë gërmadha e deri te …

Më shumë

Vjosa Osmani: Thaçi nuk do ta udhëheq dialogun, ai do të shkarkohet 

Lidhja Demokratike e Kosovës ka vendosur ta nominojë Vjosa Osmanin kandidate për kryeministre. Osmani është e nominuara e parë grua për postin e kryeministres së Kosovës. Sonte në emisionin Pressing të Televizionit T7, e ftuar është Vjosa Osmani, kandidatja e LDK’së për Kryeministre të vendit. Omsmani ka folur për dialogun …

Më shumë

Mustafa e Osmani në takim me Kurtin

Pas nominimit të Vjosa Osmanit për kryeministre, kjo e fundit bashkë me kreun e LDK-së, Isa Mustafa, po zhvillojnë takim me kreun e lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Takimi po bëhet në kuadër të përpjekjeve për të bërë koalicion parazgjedhor mes dy subjekteve politike, megjithëse LDK-ja me nomimin e Osmanit duket …

Më shumë

Majlinda Kelmendi e Bronztë në “Tokio 2019”

Majlinda Kelmendi ka fituar medaljen e bronztë në Botërorin “Tokio 2019”. Kelmendi ka arritur ta mposhtë Joana Ramosin nga Portugalia, transmeton koha.net. Kjo ndeshje ishte shumë dramatike, pasi pas një përplasje në mes të tyre Joana u lëndua ndërsa ndeshja u shtye për disa minuta. Fitueses së të artës olimpike …

Më shumë

“Merkel ia ngriti gishtin e mesëm Vuçiqit për veriun e Kosovës”

Çështja e shkëmbimit të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është kundërshtuar fuqishëm dhe në mënyrë të vazhdueshme nga kancelarja gjermane, Angela Merkel. Madje kundërshtimi i saj është edhe një prej arsyeve se pse ka dështuar plani i Vuçiqit dhe Thaçit për shkëmbim të territoreve, ku përflitej se Kosova do të …

Më shumë

Shqiptarët në përkrahje të Bidenit për president të SHBA-së

Joe Biden po konsiderohet më i rëndësishmi për shqiptarët ndër kandidatët për president në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Biden, që është ndër shumë emrat e Partisë Demokratike në “luftën” për të fituar pjesëmarrjen në zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm, konsiderohet mik i madh i shqiptarëve. Lista Qytetare Shqiptaro-Amerikane …

Më shumë

Distria Krasniqi fiton medaljen e bronztë në Botëror

Distria Krasniqi ka fituar medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror të xhudos “Tokio 2019”, në kategorinë deri 48 kilogramë. Xhudistja kosovare e fitoi të bronztën pasi mposhti Laura Martinez Abelenda në duelin final për vendin e tretë, me ippon pas vetëm 30 sekondash. Krasniqi ishte garuesja e parë e Kosovës …

Më shumë
Loading...