Kryefaqja / LAJME (page 21)

LAJME

Gjenerali amerikan: Nga kush mbrohet Serbia me sistemin antiraketor rus?

Ish-komandanti i përgjithshëm i forcave tokësore amerikane në Evropë, gjenerali Frederick Ben Hodgis vuri në dyshim dërgimin e pjesës së parë të sistemit të mbrojtjes ajrore të Rusisë, Pancir, në Serbi, për të cilën Serbia beson se duhet të mbrohet, raportoi Zëri i Amerikës. “Pyes veten se çfarë shërbejnë këto …

Më shumë

Dalin analizat/ Në Kosovë nuk ka të prekur me koronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se në Kosovë nuk ka raste të prekur me koronavirus. Përmes një komunikate për media, IKSHP thotë se ka marrë informatë nga Klinika Infektive e QKUK për një paciente të dyshimtë në sëmundjen Koronavirus COCID-19. Pacientja ka pasur ethe, djegje të syve, rrjedhje …

Më shumë

Albin Kurti në sy të Ana Brnabiq kërkon që Serbia ta njoh Kosovën

Liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor janë bërë bashkë sot në Londër ku po marrin pjesë në Samitin e Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim. Zëvendëspresidenti i BERZH, Jurgen Rigteri, e ka postuar një fotografi në llogarinë e tij në Tëitter, ku ka bërë të ditur se Kryeministri i …

Më shumë

Kryetari i vetëm që ka përmbushur të gjitha premtimet

Instituti GAP ka publikuar raportin për të gjitha komunat dhe kryetarët e tyre. Në analizë janë marrë premtimet e kryetarëve që janë bërë gjatë fushatës së vitit 2017, kur u mbajtën zgjedhjet komunale në të gjithë Kosovën. Sipas këtij raporti, kryetari i Hanit të Elezit, Refki Suma, i ka përmbushur …

Më shumë

Xhamajka sqaron më në fund çështjen e njohjes së Kosovës

Xhamajka nuk ka marrë kurrfarë vendimi rreth njohjes së Kosovës si shtet të pavarur. Kështu ka bërë të ditur zyrtarisht Ministria e Punëve të Jashtme dhe e Tregtisë së Jashtme e Xhamajkës, në një përgjigje për Gazetën Express, në natën e së shtunës. “Ministria e Punëve të Jashtme dhe e …

Më shumë

Greqizimi me otomanizmin: dorë për dore

Atë Foti Cici Si mund ta përkthejnë anastasistët dhe erdoganistët “aleancën islamiko-ortodokse për të shpëtuar specien njerëzore”, sipas dëshmisë më të fundit, në bisedën e z. Olsi Yazeji me z. Anastasios Janullatos? Nuk është e fshehtë se fuqitë mbizotëruese në Ballkan kanë rënë në ujdi dhe po punojnë për kthimin …

Më shumë
Loading...