Kryefaqja / LAJME (page 22)

LAJME

Zbulimi i madh që ndryshon historinë e shqiptarëve 2

Zbulim i mrekullueshëm në Shqipëri. Del në dritë një qytezë 3500 vjeçare e panjohur më parë. Përse arkeologët nuk kanë vajtur kurrë ? Ndiqni të plotë videon e dokumentarit të gazetarit Marin Mema Që prej nuk dihet se kur banorët e një fshati flasin për një qendër të humbur, një …

Më shumë

Monumenti i Skënderbeut pritet të vendoset më 6 maj në Prizren

Monumenti i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut pritet të vendoset në Prizren më 6 maj, në ditëlindjen e tij, bëhet e ditur përmes një komunikate për media nga shoqata “Trojet e Arbrit”. “Duke e parë faktin se shumë mërgimtarë anë e kënd Evropës e Amerikës edhe shumë shqiptarë që jetojnë në të gjitha …

Më shumë

Të ulemi në Tryezën Kombëtare Shqiptare 2020

Shqipëria Etnike-Siguria dhe paqja në Botë Faktorët që ndikuan në moszgjidhjen e çështjes kombëtare për bërjen e Shqipërisë Etnike deri me tani janë:Realizimi i ngadalshëm i idesë për Bashkim Kombëtar.Topitja e ideve për një shtet Kombëtar.Mosvendosmëria për realizimin e një shkolle nacionale në tërë Shqipërinë Etnike.Mungesa e një programi me …

Më shumë

Xhamajka demanton Hashim Thaçin: Nuk e kemi njohur Kosovën

Ministrja e punëve të Jashtme të Xhamajkës ka mohuar se vendi i saj ka njohur Kosovën. Në një postim ne Twitter, duke shpërndarë deklaratën e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi i cili e ka falënderuar Xhamajkën për njohje, Kamina J Smith ka shkruar se vendi i saj nuk e ka …

Më shumë

75 vjet nga rënia e heroit Shaban Polluzha

Më 21 shkurt të vitit 1945 në fshatin Tërstenik të Drenicës vritet Shaban Polluzha, njëri ndër komandantët më të njohur të Kosovës gjatë Luftës së Dytë Botërore. Shaban Polluzha vinte nga një familje me gjendje ekonomike mesatare. Shabani nuk ishte i arsimuar, por si i ri u inkuadrua në jetën …

Më shumë

Xhamajka njeh pavarësinë e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka njoftuar se shteti i Xhamajkës ka njohur pavarësinë e Kosovës. Përmes një postimi në Twitter, Thaçi këtë e ka quajtur lajm të mrekullueshëm. “Lajm i mrekullueshëm! Sapo u njoftova nga ambasadorja Vlora Çitaku se XhamaJka ka njohur Republikën e Kosovës si sovran dhe të …

Më shumë
Loading...