Kryefaqja / LAJME (page 29)

LAJME

97 vite nga marrëveshja turko-greke për shkëmbimin e popullatës

Sot behën 97 vite nga marrëveshja turko-greke për shkëmbimin e popullatës e cila u nënshkrua në Lozanë të Zvicrës. Më 30 janar 1923 u nënshkrua në Lozanë marrëveshja e veçantë turko-greke, mbi shkëmbimin e grekëve të Anadollit, me “turqit” (këtu u përfshinë shqiptarët e besimit mysliman nga Çamëria) e Greqisë. …

Më shumë

Lajm i mirë! Ushtari britanik i UÇK-së mposht kancerin

Britaniku i UÇK-së, Jon Harrison, i cili ndihmoi Kosovën në ditët më të vështira pati edhe një sfidë të madhe në- ai u përball me sëmundjen e kancerit. Ish-pjesëtari i forcave speciale britanike, që shërbeu në Brigadën “138 Agim Ramdani”, si trajnues për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, ka njoftuar me …

Më shumë

Shqiptarët e fundit të Mollës së Kuqe

Çfarë ndodh sot me shqiptarët e mbetur nga Sanxhaku i Nishit në Serbi ? Si i shpëtuan dëbimit mëse 140 vite më parë ? Përse policia serbe ndalon grupin e Top Channel? Ndiqni videon e plotë të gazetarit Marin Mema!

Më shumë

Nora Gjakova e “bronztë” arrinë fitoren në Izrael

Nora Gjakova e ka nisur vitin 2020 me medaljen e bronztë, të fituar sot në Grand Prixin e xhudos, që po mbahet në Tel Aviv të Izraelit. Kampionia e Evropës 2018 dhe nënkampione e 2019-tës fitoi të bronztën në kategorinë -57 kilogramë, përmes repesazhit. Ajo mposhti në luftën për të …

Më shumë

104 vite nga vrasja e Isa Boletinit në Podgoricë

Isa Boletini, udhëhoqi forcat kryengritëse për çlirim nga pushtuesi Osman më 1912, u ndodh përkrah Ismail Qemalit në shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë, e cila u copëtua në konferencën e Londrës më 1913-të. Isa Boletini lindi në fshatin Boletin të Mitrovicës, në një familje me tradita patriotike. Në moshën 17-vjeçare …

Më shumë
Loading...