Kryefaqja / LAJME (page 298)

LAJME

Tërmeti 4.8 ballë, ministria e Mbrojtjes: 5 banesa janë dëmtuar

Ministri i Mbrojtjes ka dhënë detaje shtesë për tërmetin që shkundi jugun e vendit rreth orës 19:26 minuta të kësaj mbrëmjeje. Sipas saj, tërmeti i regjistruar me magnitudë 4,8 rihter fatmirësisht ka kaluar pa pasoja në njerëz, por vetëm dëme materiale në 5 shtëpi në fshatin Kuç. Epiqendra e tërmetit …

Më shumë

Lajm i shkëlqyeshëm zgjedhja e Eliot Engel në krye të Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë në Kongresin Amerikan

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj e ka quajtur lajm të shkëlqyeshëm zgjedhjen e Eliot Engel në krye të Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë në Kongresin Amerikan. Kryeministri ka thënë se Engel është ikonë e miqësisë së përjetshmë me SHBA-në. “Zgjedhja e Kongresistit dhe mikut tonë të madh, Eliot Engel, në …

Më shumë

“Po përgatitet Kaçifas 2, RENEA të bëhet gati”

Konstandin Kaçifa, minoritari nga fshati Bularat në Dropull i cili u ekzekutua nga RENEA në tetor të 2018-ës, pasi qëlloi me armë zjarri policinë lokale të Gjirokastrës, duket se ka nxitur të tjerë elementë ekstremistë në zonën e minoritetit. Historiani Arben Llalla ngre alarmin duke thënë se persona të tjerë …

Më shumë

Nga Saranda në Dhërmi, Llogara, Nivicë, Gjirokastër dhe Korçë/ Pamje përrallore nga gjysma e Shqipërisë e zbardhur nga bora

Reshjet intensive të borës dhe temperaturat e ulëta kanë “mbërthyer” gjysmën e Shqipërisë. Reshjet nuk mungojnë as në veri të vendit, por ajo që vlen të theksohet është se bora ka zbardhur edhe bregdetin si rrallë ndonjëherë. Shqiptarja.com sjell fotogalerinë nga disa zona të vendit me momentet më mbresëlënëse. Saranda, …

Më shumë

Miqtë e shqiptarëve rikthehen në krye të Kongresit Amerikan

Duke filluar nga data 3 janar, pushteti legjislativ është i ndarë në Washington. Në Senat kanë shumicën Republikanët, kurse në Dhomën e Përfaqësuesve Demokratët rifituan shumicën. Si rrallë ndonjëherë, një kongresiste. Nancy Pelosi është rikthyer dje në pozitën e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, të cilin e mbante edhe tetë …

Më shumë

Ushtritë më të fuqishme në botë, SHBA-ja prin bindshëm

Derisa bota është duke u përballur me sulme terroriste dhe formimin e organizatave të ndryshme terroriste, vendet e fuqishme të botës kanë rritur shpenzimet sa i përket mbrojtjes me qëllim që të ruhet paqja në botë. E kur flasim për sigurinë nuk ka sesi të mos prijnë bindshëm Shtetet e …

Më shumë
Loading...