Kryefaqja / LAJME (page 3)

LAJME

Shqipëria dhe Serbia përplasen në Beograd për Kosovën

Sot në Beograd po mbahet Ministeriali i Mbrojtjes të Europës Juglindore (SEDM). Zëvendësministri shqiptar i Mbrojtjes, Petro Koçi, ka debatuar me sekretarin e Shtetit të Ministrisë së Mbrojtjes së Serbisë, Bojan Jocic Zyrtari serb deklaroi se Serbia është kundër shpalljes së njëanshme të pavarësisë Kosovës dhe e konsideroi të rrezikshme …

Më shumë

VUÇIQ E PRANON QË KA DËSHTUAR NDARJA E KOSOVËS

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka folur sot rreth idesë së korrigjimit të kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke konfirmuar edhe një herë zmbrapsjen e tij karshi një nisme të tillë që zuri fill në Forumin e Alpbachut në Austri në takimin e përbashkët me presidentin e Republikës së Kosovës, …

Më shumë

Legalizimi i portaleve aksioni i rradhës i qeverisë Rama

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar nisjen e një aksioni për të futur në shinat ligjore portalet. Në një postim në twitter, kryeministri thotë se nga diskutimi për Paketën Antishpifje del qartë se urbanizimi i xhunglës online nis nga legalizimi i portaleve. Rama thotë se legalizimi mund të bëhet në pak …

Më shumë

Serbia rikthen vizat për shtetasit e Shqipërisë

Autoritetet e Serbisë kanë njoftuar se do ta kthejë regjimin e vizave me Shqipërinë, transmeton Koha.net. “Ky hap po merret pasi, për fat të keq, një numër qytetarësh nga Shqipëria e kanë keqpërdorur ndërprerjen e vizave”, citon FoNet të ketë thënë ministri serb i Punëve të Brendshme Nebojsha Stefanoviq. Ai …

Më shumë

Më 1 janar 2019 mbyllen lojërat e fatit në Shqipëri

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama deklaroi se nga data 1 janar “do të pushojnë së funksionuari të gjitha kazinotë”, por edhe “bastet sportive me kuaj, qen apo çdo skllav tjetër të faunës”. Gjithashtu, Rama tha se “Lotaria Kombëtare nuk do të ketë asnjë element të kazinove elektronike ose siç quhet …

Më shumë

Haradinaj: Kush e ka njet me rrëzu Qeverinë, nuk flet e rrëzon

Haradinaj thotë se çështja e korrigjimit të kufijve ka vdekur Haradinaj thotë se çështja e korrigjimit të kufijve ka vdekur Sot u mbajt mbledhja e 68-të me radhë e Qeverisë së Kosovës. Pas mbledhjes, i pari i Qeverisë Ramush Haradinaj iu drejtua mediave përmes një konference ku tregoi për miratimin …

Më shumë

Turqia hap fabrikë në një komunë të vogël në Serbi, punësohen 400 persona

Kryetari i komunës serbe të Arlijes, Millosh Nedelkoviq ka bërë me dije se kompania e madhe turke Erteks, do të ndërtojë një fabrikë në këtë komunë, në të cilën do të punësohet 400 njerëz. “Kjo kompani merret me prodhimin e letrave higjenike dhe në të do të punësohen rreth 400 …

Më shumë

Rexhep Ismajli anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Amerikës

Akademik Rexhep Ismajli, anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, u inaugurua anëtar nderi i Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Amerikës (American Academy of Arts and Sciences). Akademik Ismajli u shpall solemnisht anëtar i këtij institucioni të lartë të shkencës e artit në Shtetet e Bashkuara, në …

Më shumë

Qeveria e Shqipërisë e refuzon ofertën e Telekom Srbija për blerjen e Telekom Albania

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se nuk është në preferencën e Qeverisë Shqiptare investimi në Telekom Albania nga ana e Kompanisë serbe të Telekomit. “Qëndrimi i Qeverisë shqiptare është shumë i thjeshtë dhe i qartë: bizneset serbe janë të mirëpritura në Republikën e Shqipërisë, por në këtë sektor …

Më shumë