Kryefaqja / LAJME (page 30)

LAJME

Putini dëbon 755 diplomatë amerikanë nga Rusia

Lëvizja vjen pas një serie masash dhëmb për dhëmb Rusia ka përshkallëzuar masat duke iu përgjigjur sanksioneve amerikane duke urdhëruar që 755 diplomatë amerikanë të largohen. Pala amerikane ka bërë një lëvizje e cila është e rëndësishme të theksojmë se nuk është provokuar nga ndonjë gjë, për të përkeqësuar marrëdhëniet …

Më shumë

Ismail Morina me shumë gjasa nuk do të ekstradohet në Serbi

Pas vendimit të shkallës së parë të Gjykatës së Dubrovnikut për ekstradimin e Ismail Morinës në Beograd, mediat serbe thellohen më tej në këtë çështje në lidhje me hapat e mëtejshëm që do të ndërmerren nga autoritetet gjyqësore kroate. Në një intervistë për gazetën “Vecernje Novosti”, gjykatësi që mori vendimin …

Më shumë

KU ISHE, KU JE, KA PO SHKON, z.ALI AHMETI E PARTITË SHQIPËTARE ???

Dihet z.Ali Ahmeti se Sami Ukshini-SOKOLI, në muajin mars të vitit 2001-it, ishte në vijat e Frontit në fshatin Malinë, së bashku me Mirsad Ndrecaj-NATO, Beg Rizen, Gurin,Tigrin,Kushtrimin, Malisheven,Demen,Hoxhen,Plakun e maleve Bac Bejten dhe shumë e shumë,luftar dhe komandanta,që luftonin në vijat e frontit, nën radhët e UÇK-re,kundër forcave paramilitare,policore …

Më shumë

Ekskluzive-Dokumenti/ Gjykata kroate ekstradon Ballist Morinën në Serbi, familjarët kërcënojnë me vetëflijim

Ismail “Ballist” Morina, i njohur për autorësinë e ngritjes së dronit në Beograd më nëntor të vitit 2015, vazhdon të jetë pas hekurave në Kroaci, aty ku qëndron i ndaluar prej afro një muaji. Nga informacionet e fundit ekskluzive që disponon Opinion.al të siguruara nga gazetari Dritan Laci, Morina ka …

Më shumë

Veliu: Pse mungon ndriçimi 24 orësh tek busti i Skenderbeut dhe flamurit në Tiranë

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu ka ngritur çështjen e Mungesës së ndriçimit 24 orësh tek bustit i kryeheroit kombëtar Gjergj Kastriotit,  tek flamuri kombëtar afër Skënderbeut dhe tek flamuri i madh afër Operës. Këtë mos kujdes ai e ka quajtur të turpshëm. Ja postimi i plotë …

Më shumë

Në Mitrovicë u themelua Dega e LSHB-së

Në një vjetorin e themelimit të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, pjesëmarrës nga të gjitha trojet shqiptare u mblodhën në Mitrovicë, me rastin e themelimit të Degës së Mitrovicës, ku u shpalos Programi Politik i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar dhe u promovua libri “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”, me …

Më shumë

Në Bronx të New York-it u zyrtarizua Dita e Plisit

Me 15 Korrik u mbajt manifestimi “DITA E PLISIT”, i organizuar nga fondacionet:Albanian American Society Foundation Inc. Son’s & Doughters of Albania in America, Albanian Community Center, në bashkëpunim me Ruben Diaz Jr, President Borough of the Bronx, gjithashtu pjesëmarres ishte edhe Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar dhe shumë veprimtarë …

Më shumë

Shqipëria “shuplakë” Greqisë dhe Serbisë, legalizon Lëvizjen për Shqipëri të Bashkuar

Republika e Shqipërisë legalizon Lëvizjen për Shqipëri të Bashkuar, kryetari i saj reagon ndaj Ivica Daçiç dhe Nikos Kotzias. Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu ka reaguar ndaj ministrit të jashtëm serb, Ivica Daçiç, dhe atij grek Nikos Kotzias të cilët nga Athina deklaruan midis të tjerash …

Më shumë

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar u legalizua nga Republika e Shqipërisë

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar e cila synon bashkimin fizik të trojeve shqiptare në një shtet të vetëm kombëtar shqiptar – Shqipëri të Bashkuar është legalizuar nga Republika e Shqipërisë, sipas vendimit nr. 5620 të Gjykatës së Rethit Gjyqësor të Tiranës. Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar është bashkim vullnetar i …

Më shumë

Në Kosovë jetojnë vetëm 4565 “kosovarë”, tjerët janë shqiptarë

Kandidati për deputet nga radhët e koalicionit PAN, i njohur për qendrimin e tij anti-shqiptar Halil Matoshi, nuk ka arritur të sigurojë më as 5 mijë vota në zgjedhjet e 11 qershorit. Sipas rezultateve të publikuara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Matoshi në nivel të përgjithshëm ka marrë 4565 vota. …

Më shumë